Policia dhe ushtria bastisën të shtunën një qendër tregtare në Tajlandë, e cila pa një ushtar që vrau të paktën 20 njerëz, tha për Reuters zëdhënësi i ministrisë së mbrojtjes Kongcheep Tantrawanit.

“Ende nuk dihet se sa kanë mbetur brenda”, shtoi ai. Ai është ende në kërkim”.

Sipas tij, sulmuesi është akoma në qendrën e Terminalit 21 në Nakhon Ratchasimi, transmeton Telegrafi.

Sulmi filloi të shtunën mbrëma me kohën lokale në një bazë ushtarake në Korat, i njohur gjithashtu si Nakhon Ratchas, i tha policia France Presse.

“20 njerëz u vranë dhe 31 të tjerë u plagosën”, tha një anëtar i Qendrës Erawan në Bangkok, një agjenci e nivelit shtetëror që mbledh të dhëna nga shërbimet e urgjencës.

Reklama

Autoritetet tajlandeze nuk kanë konfirmuar informacionin nga gazetat lokale që thanë se ushtari kishte rrëmbyer 16 persona.

Reklama

Ministria e mbrojtjes tha se forcat e sigurisë kanë mbyllur rrugët për në qendrën tregtare Terminal 21, ku shkrepur zjarri.

Sulmi dyshohet se filloi kur i dyshuari vrau eprorin e tij, njoftoi portali tajlandez Matichon. Jakrapanth më pas u largua në një kamp ushtarak dhe vodhi armë dhe një automjet me fuqi të lartë.

Ai dyshohet se vrau disa zyrtarë të forcave të sigurisë ndërsa iku në një tempull Budist, ku ai hapi zjarr ndaj besimtarëve.

Sulmi pastaj vazhdoi në qendër tregtare. Ai filloi të gjuante tashmë në parkingun në qendër të qytetit dhe më pas vazhdoi brenda ndërtesës, raporton Matichon.

Reklama

Një gazetë tajlandeze publikoi një mesazh nga një përdorues në Facebook i cili shkruante se shoku i tij mbeti i bllokuar në një qendër tregtare ku i dyshuari dyshohet se mori 16 persona peng.

Reklama

Matichon ngarkon postimet në mediat sociale nga qendra tregtare dhe shkruan për tu fshehur nga të shtënat që bën jehonë.

Kryeministri Prayut Chan-o-cha shprehu ngushëllime për familjet e viktimave. /Telegrafi/