LAJMI I FUNDIT:

Marina amerikane ka kapur një anije plot me eksplozivë, dyshohet se po shkonte nga Irani në Jemen

Marina amerikane ka kapur një anije plot me eksplozivë, dyshohet se po shkonte nga Irani në Jemen

Flota e Pestë e Marinës së SHBA-së tha të martën se kishte kapur një anije peshkimi që kontrabandonte sasi “masive” të lëndës shpërthyese ndërsa kalonte nga Irani përgjatë një rruge në Gjirin e Omanit që është përdorur për trafikun e armëve për grupin Houthi të Jemenit.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, forcat amerikane gjetën mbi 70 ton perklorat amoniumi, i cili përdoret zakonisht për prodhimin e karburantit të raketave, si dhe eksplozivëve, tha Flota e Pestë në një deklaratë.


Një koalicion ushtarak i udhëhequr nga Arabia Saudite që lufton me Houthi-t e lidhur me Iranin në Jemen që nga viti 2015, ka akuzuar vazhdimisht Iranin për furnizimin e grupit me armë, një akuzë që Teherani e mohon.

“Kjo ishte një sasi masive e materialit shpërthyes, e mjaftueshme për të furnizuar më shumë se një duzinë raketash balistike me rreze të mesme, në varësi të madhësisë”, ka thënë zëvendësadmirali Brad Cooper, komandant i Komandës Qendrore të Forcave Detare të SHBA, Flotës së 5-të të SHBA dhe Forcave të Kombinuara Detare.

“Transferimi i paligjshëm i ndihmës vdekjeprurëse nga Irani nuk kalon pa u vënë re. Është i papërgjegjshëm, i rrezikshëm dhe çon në dhunë dhe destabilitet në të gjithë Lindjen e Mesme”, shtoi ai.

Ndërkohë nuk kishte asnjë koment të menjëhershëm nga Irani mbi akuzën.

Anija e kapur kishte katër anëtarë të ekuipazhit jemenas dhe gjithashtu mbante 100 ton “pleh”, i cili përdoret në bujqësi, por edhe për prodhimin e eksplozivëve, tha Flota e Pestë.

Forcat amerikane fundosën anijen të dielën në Gjirin e Omanit pasi ishte një “rrezik për lundrimin për transportin tregtar” dhe ekuipazhi i saj iu dorëzua rojës bregdetare të Jemenit, shtoi ai.

Dhjetorin e kaluar, Flota e Pestë sekuestroi një ngarkesë me pushkë sulmi dhe municione nga një anije peshkimi që besohej se kishte origjinën në Iran për të furnizuar Huthit. /Telegrafi/