Man City fiton me vështirësi dhe në fund ndaj Evertonit

Manchester City ka marrë një fitore të madhe me rezultat 1-0 në udhëtim te Evertoni në ndeshjen e javës së 27-të në Ligën Premier.

Ekipi i Pep Guardiolas i është kthyer fitores në kampionat, duke mposhtur Evertonit, pas humbjes në ndeshjen e fundit ndaj Tottenham Hotspur.

Pjesa e parë e ndeshjes u karakterizua me lojë thuajse të barabartë nga të dyja skuadrat, të cilat patën rastet e veta.

City rrezikoi me Kevin de Bruyne, ndërsa Evertoni me Richarlison, por pa arritur të ndryshojnë shifrat.

Në pjesën e dytë, City ishte skuadër dominuese, duke krijuar shumë raste dhe duke gjetur edhe golin e fitores.

Phil Foden (56’), John Stones (65’), De Bruyne (68’, 70’) dhe Bernardo Silva (68’) patën raste ideale, por pa arritur ta tundin rrjetën.

U desh të pritej minuta e 82-të që në skenë të dilte përsëri Foden, i cili shfrytëzoi një pasiguri një mbrojtje për të shënuar për 0-1, rezultat që doli të ishte përfundimtar.

Pas kësaj fitore, City e sheh veten në pozitën e parë me 66 pikë, ndërsa Evertoni renditet i 17-ti me 22 pikë.

Në ndeshjen e ardhshme, Qytetarët e presin rivalin lokal Manchester Unitedin, teksa Toffes luajnë në udhëtim te Tottenham Hotspur. /Telegrafi/

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq

VAR sinjalizoi për kartonin e kuq "më të keq në histori" në ligën e Francës, ndërsa tifozët thonë 'ne menduam se Liga Premier ishte keq'

Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën -

Çmenduria e Ozil: Ngritë 50 kilogramë me një dorë dhe 50 me tjetrën - "bishë" në transformim trupor

Nga Spanja raportojnë se Lunin ka arritur marrëveshje me gjigantin e Ligës Premier

Lojtari i harruar i Liverpoolit, i cili iu bashkua klubit pesë vjet më parë pritet të shkëlqejë nën urdhrat e Arne Slot

Pas Salah-Klopp, Erling Haaland konfrontohet me Pep Guardiolan

Ish-futbollisti që e la karrierën profesioniste për t'u bërë luftëtar në UFC tani po shpartallon kundërshtarët