Shumica e hoteleve në ishullin e njohur të Mallorcas janë të mbyllura, plazhet janë bosh. Por, situata është krejtësisht ndryshe në ishujt Kanarie.

Roja i plazhit të famshëm në Ballermann nuk ka shumë punë për momentin. Rojtari i shpëtimit në Balneario 6 legjendar duhet të mbikëqyrë tre fëmijë që shijojnë dallgët në diellin e vjeshtës.

Era në një plazh të shkretë mbart një rrip për jo notarët që dikush i ka harruar. Është një gjendje e trishtuar e shkaktuar nga coronavirusi në ishullin e fantazmave të Mallorcas, shkruan DW.

Në fakt, ky ishull i preferuar gjerman duhet të jetë i mbushur me turistë në tetor, sepse në gjysmën e dytë të muajit shumica e shteteve federale gjermane kanë pushimet shkollore në vjeshtë dhe zakonisht i përdorin ato për të shijuar edhe një herë diellin dhe detin, transmeton Telegrafi.

Hotelierët dhe gastronomet në Mallorca shikuan me zili fundjavën e kaluar ishujt Kanarien. Atje, ata arritën të mbanin nën kontroll përhapjen e coronavirusit në një farë mase, kështu që Gjermania i largoi ata nga lista e zonave me rrezik. Pothuajse në të njëjtën kohë, Britania e Madhe dha dritën jeshile për këtë ishull.

Dhe gjendja e jashtëzakonshme me ndalimin e daljes gjatë natës, e cila u shpall nga qeveria spanjolle të dielën, është e vlefshme për të gjithë, por jo për Ishujt Kanarie. Pas një pushimi disa mujor, aeroplanët plot turistë zbarkuan përsëri të shtunën dhe të dielën. /Telegrafi/