Maldive përveç një pjesë e bukur e parajsës në oqeanin Indian gjithashtu ka dhe një kulturë mjaft interesante.

E zhytur në kulturë dhe traditë të pasur, kultura e Maldiveve është formuar shumë nga ndikimet indiane, Sri Lankane, Malajzia, arabe, persiane, indoneziane dhe madje edhe afrikane. Maldivianët janë njerëz jashtëzakonisht të ngrohtë, mikpritës dhe miqësorë, me qëllim për t’i bërë pushimet tuaja vërtet të paharrueshme.

Çfarë gjuhe flasin maldivianët?

Gjuha zyrtare e Maldiveve është Dhivehi, e cila duket të jetë një derivat i sinjalit të gjuhës shri-lankane. Edhe pse Maldivianët përdorin Divehi për shumicën e komunikimeve dhe transaksioneve të tyre të përditshme, anglishtja po fiton tërheqje si gjuha e dytë më e zakonshme.

Reklama

Cila fe është në Maldive?

Islami është feja kryesore në Maldive.

Kjo është më e dukshme përmes shumë xhamive të bukura të vendosura në ishullin kryesor të Malé, si dhe mungesës së alkoolit dhe mishit të derrit në dispozicion në kontinent.

Reklama

Por mos u shqetësoni, vendpushimet kanë një liçencë të veçantë për të shërbyer alkool, kështu që ju ende mund të shijoni kokteje dhe pije në plazh në parajsën tropikale.

Cila është veshja e tyre?

Me një besim kryesisht mysliman, Maldivianët janë mjaft konservatorë dhe veshin veshje tradicionale.

Meshkujt veshin një këmishë pambuku sarong të bardhë, ndërsa femrat veshin një libaa tradicionale e cila është një fustan i gjatë me fije ari dhe argjendi.

Reklama

Vizitorët gjithashtu duhet të vishen plotësisht ndërsa notojnë në plazhet në kontinent, përveç nëse notoni në një plazh të caktuar me bikini.

Sidoqoftë, ky rregull nuk zbatohet në ishujt turistik dhe mysafirët janë të lirë të thithin rrezet e diellit me çfarëdo veshje noti që ata duan.

 Si ushqehen maldivianët?

Pas turizmit, industria e peshkimit drejton ekonominë në Maldive.

Reklama

Ju mund të prisni që të hani shumë ton të freskët, këlysh dhe karavidhe, si dhe një mori të tërë të kuzhinave ndërkombëtare që ofrohen në vendpushimin tuaj.

Shumë vendpushime gjithashtu ofrojnë paketa pushimi gjithëpërfshirëse, kështu që ju mund ta lini portofolin tuaj në shtëpi dhe të kënaqeni me një gamë të gjerë të kuzhinave për mëngjes, drekë dhe darkë.

Reklama

Ushqimi tradicional maldivian është i nxehtë dhe pikant dhe përmban shumë kërri, supa dhe pjata të servuara me oriz.
Kokosi, mango dhe ananasi janë frutat e shijshme që rriten në Maldive.

Çfarë muzike dëgjojnë dhe çfarë vallëzimi praktikojnë?

Muzika dhe vallëzimi janë një pjesë integrale e kulturës së Maldiveve dhe ndikohen shumë nga kombet e tyre përreth.

Një nga shfaqjet më të njohura të Maldiveve është “Bodu Beru”.

Reklama

Vallëzimi kryhet nga grupe të mëdha prej 15 deri në 20 burra dhe përmban një sërë bateristësh, valltarësh dhe këngëtarësh.

Shumë nga vendpushimet organizojnë shfaqje të rregullta kulturore për të argëtuar mysafirët e tyre.

5 arsye se përse pushimet në Maldive janë ëndërr e çdo personi 5 arsye se përse pushimet në Maldive janë ëndërr e çdo personi