LAJMI I FUNDIT:

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri

Macron thotë se Franca do të tërheqë ambasadorin dhe trupat nga Nigeri
Reklama

Presidenti francez Emmanuel Macron ka thënë se ambasadori i Francës dhe stafi i saj diplomatik në kryeqytetin e Nigerit do të evakuohen në Francë në orët e ardhshme, ndërsa trupat e vendit do të largohen në javët dhe muajt e ardhshëm.

“Prania ushtarake franceze do të përfundojë deri në fund të këtij viti”, ka thënë tha ai, duke shtuar se bashkëpunimi ushtarak me vendin kishte “mbaruar”, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Në javët dhe muajt në vijim do të konsultohemi me puçistët, sepse duam që kjo të bëhet në mënyrë paqësore”, shtoi ai.

Ndryshe, Franca mban rreth 1500 ushtarë në Niger.

Udhëheqësit ushtarakë të Nigerit i thanë ambasadorit francez Sylvain Itte se duhej të largohej nga vendi pasi përmbysën presidentin Mohamed Bazoum më 26 korrik.

Por një ultimatum 48-orësh për largimin e tij, i lëshuar në gusht, kaloi me të ende në vend pasi qeveria franceze refuzoi të pajtohej ose të njihte junta-n ushtarake si legjitime.

Macron në intervistë ripohoi qëndrimin e Francës se Bazoum po mbahej “peng” dhe mbeti “autoriteti i vetëm legjitim” në vend. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori