Super-jahti ‘Solaris’ i pronarit të Chelseat, Roman Abramovich, në vlerë 430 milionë funte (502 milionë euro), më në fund është parë në det për herë të parë, edhe pse pronari i jahtit më të shtrenjtë privat është aktualisht në Kroaci.

Anija 140 metra e gjatë e quajtur ‘Solaris’ është super jahti më i kushtueshëm i bërë ndonjëherë me porosi, me 48 kabina në kuvertë, një ekip prej 60 personash dhe hapësirë për 36 mysafirë.

DailyMail raporton se Abramovich është aktualisht në Kroaci dhe ai mezi pret ta provojë jahtin e tij të ri.

E ndërtuar në Gjermani, anija kuptohet se ka përfunduar kohët e fundit provat në det dhe ka bërë lundrimet në Spanjë para se të kalonte në Kepin e Dailit në Francë.

Reklama
Reklama

Fotografitë e para të jahtit super luksoz u kapën në një dron nga fotografi i jahteve, Julien Hubert i cili pranoi se ishte një nga jahtet më të mëdhenj që ai kishte parë ndonjëherë.

“Është padyshim ndër 15 jahtet më të mëdhenj në botë”, citohet të ketë thënë ai.

“Po krijonte shumë interes në komunitetin e jahteve rreth portit”, shtoi ai.

Më parë TUKO.co.ke raportoi se ‘Solaris’ do të mburret me karakteristika të jashtëzakonshme pas përfundimit të tij, duke përfshirë një pistë aeroporti dhe një pishinë.

Jahti luksoz me të cilin lundron Jeff Bezos shihet në Sarandë, njeriu më i pasur në botë ndodhet në Shqipëri? Jahti luksoz me të cilin lundron Jeff Bezos shihet në Sarandë, njeriu më i pasur në botë ndodhet në Shqipëri?

E pajisur me dy motorë elektrikë të teknologjisë së lartë të identifikuar si Azipods, varka është pajisur me 48 kabina – të mjaftueshme për të pritur dhjetëra mysafirë dhe 60 anëtarë ekip.

Reklama

Për të siguruar një udhëtim të qetë, është vendosur një helikë super efikase që mund të kthehet në 360 shkallë.

Reklama

Chelsea do të shkarkojë dy lojtarë të tjerë Emerson Palmieri dhe Davide Zappacosta janë në prag të lëvizjes në ligat franceze dhe italiane respektivisht.

Largimi i afërt i dyshes vjen vetëm pak kohë pasi Tammy Abraham u transferua në Romë. /Telegrafi/