Charles Leclerc fitoi garën hapëse të Formula 1, duke marrë fitoren në Çmimin e Madh të Bahreinit nga pozita pole – dhe Lewis Hamilton zuri një vend shokues në podium ndërsa Red Bull ishte edhe më keq.

Monegasku udhëhoqi pothuajse çdo xhiro për t’i dhënë Ferrarit fitoren e tyre të parë që nga Singapori në vitin 2019, duke i mbijetuar një frike të mundshme kur një makinë sigurie me vonesë doli për të ulur epërsinë e tij prej pesë sekondash ndaj Max Verstappen.

Por, Leclerc qëndroi mirë me tetë xhiro të mbetura. Verstappen u tërhoq menjëherë pas dhe shoku i tij i skuadrës Sergio Perez u ndal në një ndalesë me dështimin e motorit në xhiron e parafundit.

Charles LeClerc took his first victory since the 2019 season after producing a brilliant drive to win the Bahrain Grand Prix

Si parazgjedhje, Hamilton përfundoi i treti, dy vende përpara vendit ku filloi, në një natë që, megjithë fatin e vonë, nënvizoi detyrën e vështirë me të cilën përballet Mercedes tani në luftën e tyre për t’u rikthyer në garë gjatë sezonit të 23 garave.

Britaniku kishte qenë më shumë se gjysmë minutë nga kreu përpara se makina e sigurisë të dilte kur AlphaTauri i Pierre Galsy mori flakë. Shoku i skuadrës së Hamiltonit, George Russell përfundoi i katërti.

LeClerc celebrates with his mechanics after a tough race in which he won out in a hard battle with Max Verstappen who eventually retired

Verstappen kishte tri herë konfrontim me Leclerc për epërsinë – shfaqjet më argëtuese të hershme në një mbrëmje që nuk i përshtatej fare zhurmës dhe shpresës për garat e afërta.

Carlos Sainz përfundoi i dyti për Ferrarin, megjithëse shumë larg partnerit të tij për shumicën e procedurave, dhe asnjëherë aq komod në makinë e tij, që i shfaqi probleme gjatë gjithë fazave.

Për sa i përket ritmit të pastër, Ferrari dhe Red Bull janë shumë më përpara se të tjerët. /Telegrafi/