LAJMI I FUNDIT:

Largoni erën e keqe të gojës në mëngjes me një portokall të përditshëm – dhe gjithmonë pastroni brenda faqeve tuaja

Largoni erën e keqe të gojës në mëngjes me një portokall të përditshëm – dhe gjithmonë pastroni brenda faqeve tuaja

Nëse jeni zgjuar ndonjëherë me erë të keqe në mëngjes, nuk jeni vetëm.

Fryma e mëngjesit është një situatë krejtësisht normale që shumica prej nesh e përjetojnë në një moment ose në një tjetër në jetën tonë.

Fryma e mëngjesit, e cila quhet edhe halitosis, zakonisht buron nga ushqimi dhe pijet që konsumoni, kur copa ushqimi ngecin në dhëmbët tuaj.

Sa më gjatë të mbeten grimcat e ushqimit në gojën tuaj, aq më shumë kohë duhet të rriten bakteret, duke shkaktuar frymëmarrjen me erë të keqe. Megjithatë, lajmi i mirë është se është i parandalueshëm dhe mund të trajtohet lehtësisht.

Ushqimi që largon erën e keqe të gojës
Lexo po ashtu Ushqimi që largon erën e keqe të gojës

Dr Khaled Kasem, ortodonti kryesor i zinxhirit ortodontik Impress, ka pesë këshilla të thjeshta por të dobishme për parandalimin dhe trajtimin e frymëmarrjes në mëngjes.

Si të parandaloni frymëmarrjen e keqe në mëngjes

Mbani një rutinë të mirë orale

Ndonjëherë frymëmarrja e mëngjesit shkaktohet thjesht nga higjiena e dobët orale. Pra, mënyra më e mirë për të parandaluar erën e keqe të gojës është duke u siguruar që goja juaj të jetë e pastër dhe e shëndetshme me një rutinë të qëndrueshme orale.

Keni dhëmbë të shëndetshëm, por ju vjen erë e keqe nga goja? Mund të jetë shenjë e sëmundjes serioze!
Lexo po ashtu Keni dhëmbë të shëndetshëm, por ju vjen erë e keqe nga goja? Mund të jetë shenjë e sëmundjes serioze!

Përdorni fillin midis dhëmbëve për të hequr grimcat e ushqimit dhe lani dhëmbët për të paktën dy minuta dy herë në ditë.

Sigurohuni që po lani butësisht mishrat, gjuhën dhe madje edhe pjesën e brendshme të faqeve, pasi bakteret mund të jenë të pranishme edhe në këto zona. Një pastë dhëmbësh me fluor dhe gargarë antibakteriale janë hapa shtesë për të mbajtur të qetë frymën tuaj të mëngjesit.

Qëndroni të hidratuar

Gjumi për tetë orë gjatë natës mund të lërë gojën tuaj të thatë kur zgjoheni. Pështyma është përgjegjëse për largimin e çdo bakteri, që shkakton erën e keqe të gojës. Megjithatë, kur flemë prodhimi i pështymës zvogëlohet.

Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të hidratoni veten para se të shkoni në shtrat dhe sapo të zgjoheni. Pirja e shumë ujit do të rrisë prodhimin e pështymës, e cila nga ana tjetër largon çdo bakter me erë të keqe që është krijuar gjatë natës.

Harrojeni larjen e dhëmbëve, puthja është po aq efektive - pohon dentisti i cili rekomandon një puthje katër minutëshe çdo ditë
Lexo po ashtu Harrojeni larjen e dhëmbëve, puthja është po aq efektive - pohon dentisti i cili rekomandon një puthje katër minutëshe çdo ditë

Hani portokall çdo ditë

Portokallet janë të shkëlqyera për promovimin e higjienës së dhëmbëve sepse përmbajnë vitaminë C, e cila ndihmon në rritjen e prodhimit të pështymës dhe parandalimin e erës së keqe të gojës. Pra, bëni ushqime të pasura me vitaminë C, si portokallet, pjesë të ditëve tuaja.

Pini kos të pasur me kalcium

Kosi përmban baktere të shëndetshme të quajtura lactobacillus, të cilat ndihmojnë në balancimin e baktereve në zorrët tuaja. Kjo, përveç probiotikëve që gjenden në kos, ndihmon në reduktimin e erës së keqe të gojës.

Sidoqoftë, sigurohuni që të zgjidhni jogurtin e thjeshtë, të pasur me kalcium, pa yndyrë në vend të kosit të aromatizuar. Edhe pse jogurtet e shijshëm dhe me aromë janë plot me sheqer dhe nuk do të ndihmojnë në reduktimin e erës së keqe të gojës. /Telegrafi/


Në trend Shëndetësi

Më shumë
Përcaktimi i faktorit Rh të gjakut

Përcaktimi i faktorit Rh të gjakut

Shëndetësi
Kalo në kategori