LAJMI I FUNDIT:

Lajmi i parë i rremë – kur në SHBA u njoftua për ardhjen e marsianëve

Lajmi i parë i rremë – kur në SHBA u njoftua për ardhjen e marsianëve

Vraponi, shpëtoni kokën, diçka e keqe po vjen! 8 dekada më parë, aktori dhe regjisori me famë botërore Orson Welles arriti të inskenonte atë që konsiderohet si mashtrimi më i madh i famshëm i shekullit të kaluar.

Reklama

30 tetorin e vitit 1938, Wells dhe ekipi i tij ndërprenë transmetimin e zakonshëm, radiofonik “Columbia Broadcasting System” për një radio-dramatizim të romanit të H.G. Wells: “Lufta e botëve”.

Ata që po dëgjonin megjithatë, e kuptuan ndryshe: Welles u tha se marsianët kishin mësyrë Tokën dhe situatën e bënë më të besueshme raporte si ato qe flisnin për një meteor të rënë mbi një ferme në Nju Xhersi, apo që banorët e Marsit qenë vërsulur mbi Nju Jork!

Të bindur se lajmi ishte i vërtetë, pasi e “kishin dëgjuar në radio“, mijëra vetë telefonuan nëpër stacione policie apo redaksi gazetash për të pyetur si të largoheshin nga qyteti apo si të mbroheshin nga “sulmet me gaz“.

Të tjerë braktisën shtëpitë, ndërsa një numër i madh të rriturish patën nevojë për trajtim mjekësor për shkak se ishin në “gjendje shoku“.

Tetë dekada më vonë, një histeri popullore e atyre përmasave, vazhdon të mbetet e pa sfiduar. Vlerësohet se rreth 20% e atyre që e dëgjuan radio dramatizimin, që do të thotë gati 1 milion persona, menduan se ishte i vërtetë!/tch/

Në trend Fun

Më shumë
Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Një foto e një çifti në pritje të një fëmije është bërë virale: A vini re ndonjë gjë të pazakontë?

Fun
Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Britanikja tregon se sa para shpenzon burri i saj 'sheik' për të në një ditë

Fun
Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Djaloshi i vogël i kërkoi princit të kurorës një Mercedes, Mohammed bin Salman ia plotëson dëshirën

Fun
Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Një skenë komike në asamblenë e OKB-së: Të gjithë po qeshin me veprimin e ambasadorit serb në SHBA

Fun
Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Në gusht fitoi në lotarinë amerikane, xhekpotin prej 1.6 miliardë dollarësh - fituesi lajmërohet tani për ta tërhequr shpërblimin

Interesante
Askush nuk e pret posterin si ky qen

Askush nuk e pret posterin si ky qen

Fun
Kalo në kategori