LAJMI I FUNDIT:

Lajçak: Mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë normalizim ose konflikt, BE-ja po punon për të parën

Lajçak: Mes Kosovës dhe Serbisë mund të ketë normalizim ose konflikt, BE-ja po punon për të parën

Përfaqësuesi i Bashkimit Evopian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak pas takimit me kryeministrin Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Besnik Bislimi, ka thënë se kanë diskutuar mbi procesin e normalizimit dhe hapat e mëtejmë pas takimit në Bruksel.

Reklama

“Erdha të diskutoj me kryeministrin Kurti dhe zëvendëskryeministrin Bislimi rrugën përpara drejt normalizimit pas takimit të 2 majit. Është e rëndësishme që ne kemi kuptuar qartë sekuenca e hapave dhe ne kishim një diskutim të rëndësishëm në të gjitha aspektet. Të njëjtin diskutim do ta kem nesër edhe në Beograd”, tha Lajçak.

Ai bëri të ditur se të hënën në Bruksel do të ketë takim me kryenegociatorët Besnik Bislimi dhe Petar Petkoviq.

“Pra, kjo është shumë e rëndësishme që ne të kemi qartësi se si të kemi një marrëveshje, ne kemi aneksin, kështu që duhet të kemi një kuptim të qartë të hapit 1 hapit 2 dhe hapit 3, kështu që ky ishte qëllimi që kishim siç thashë një diskutim shumë intensiv por shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm me kryeministrin”, tha Lajçak.

Emisari i BE-së theksoi se sot pasdite do të vizitoj edhe veriun e Kosovës, sipas tij, për ta kuptuar dhe parë “vetë situatën atje” duke shpresuar se “do të ketë një zgjidhje politike për t’u fokusuar në normalizim dhe marrëveshje”.

“Ne mund të kemi ose normalizim, ose konflikt. Sigurisht se ne duam të fokusohemi plotësisht në normalizim, prandaj duam të shmangim çfarëdo përshkallëzimi, nuk është në interesin e askujt”, u shpreh Lajçak. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Arrestohen edhe dy persona në veri, shkon në tetë numri i tyre - konfiskohen edhe armë

Lajme
Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Dhjetëra automjete të KFOR-it nisen në drejtim të Leposaviqit

Lajme
Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Pacolli i del në krah Kurtit: I ofroj ndihmën time të plotë, në çdo formë që mund të jetë e nevojshme

Lajme
Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Pamje të reja nga sulmi terrorist në Banjskë të Zveçanit, shihet Milan Radoiçiq

Lajme
Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Pas vrasjes së katër sulmuesve në Banjskë të Zveçanit, Beogradi shpalli të mërkurën ditë zie – Rama: Sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit

Lajme
Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Sulmi terrorist në veri, ambasadori Hovenier: Është kryer nga një grup profesionistësh

Lajme
Kalo në kategori