LAJMI I FUNDIT:

Ky është “babai i dronëve”, kompania e të cilit tani është në telashe të mëdha

Ky është “babai i dronëve”, kompania e të cilit tani është në telashe të mëdha

Overair, kompania e legjendarit Abraham Karem, po i mbarojnë paratë dhe punëtorët po largohen masivisht nga kompania.

Në fillim të viteve 1990, Abraham Karem zhvilloi dronin Predator, një fluturake vdekjeprurëse që transformoi luftën moderne dhe nisi një treg që këtë vit vlerësohet të jetë 14 miliardë dollarë.

Në 30 vitet e fundit, “Babai i Dronëve” ka punuar shumë (me financimin e Pentagonit) për aktin e dytë: teknologjinë që do të krijojë helikopterë më efikas, me rreze më të gjatë veprimi dhe mjete të tjera rrotulluese.

Përpjekja më e mirë e 86-vjeçarit për komercializim mund të ishte Overair, startup-i i tij që zhvillon taksi ajror elektrik për transportin urban. Por, gjërat nuk po shkojnë mirë në Overair, transmeton Telegrafi

Me përparimin në prototipin e saj të parë që ecën më ngadalë se sa ishte premtuar, kompania me bazë në Irvine, Kaliforni ka mungesë të kapitalit, sipas dy ekspertëve të larguar së fundmi, të cilët folën në mënyrë anonime me Forbes.

Ndërkohë, punonjësit – duke përfshirë shumë drejtues të nivelit C – po largoheshin masovisht nga kompania. Dy ish-punonjës thanë se shumica e stafit, i cili kishte arritur në rreth 180, ishte larguar nga kompania në muajt e fundit.

Ata thanë se ritmi i ngadaltë i kompanisë, të cilin ata ia atribuuan vendimmarrjes së ngadaltë të CEO-s, Ben Tigner dhe bordi, kishte zemëruar investitorin e vetëm të saj të jashtëm, konglomeratin industrial të Koresë së Jugut, Hanwha, i cili investoi 170 milionë dollarë në Overair.

Kompania gjithashtu ka vështirësi në tërheqjen e investitorëve të tjerë. Dy burime thanë se Overair është afruar me prodhues të tjerë të aeroplanëve elektrik, duke synuar partneritete ose shitje të mundshme.

Overair, i cili u shkëput nga kompania mëmë e Karem, Karem Aircraft në vitin 2019, po përpiqet të zhvillojë një aeroplan elektrik që ngrihet dhe ulet vertikalisht si një helikopter, por përndryshe fluturon si një aeroplan.

Overair ka promovuar teknologjinë e rotorit drifting të Karem si ajo që do t’i mundësojë atij të tejkalojë dhjetëra kompani të tjera si Joby dhe Archer, të cilat po përpiqen të ndërtojnë aeroplanë të ngjashëm, me qëllimin për të mundësuar transportin ajror me emetime të ulëta në zonat urbane dhe rajonale. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Kush është Kaja Kallas, gruaja që mund të zëvendësojë Borrellin?

Evropa
Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Sa armë bërthamore ka aktualisht NATO - dhe vendet e tjera - dhe Rusia?

Botë
Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Më shumë se 550 pelegrinë - shumica egjiptianë - thuhet se kanë vdekur në Mekë pasi temperaturat shkuan në mbi 50 gradë Celsius

Botë
Siguria kombëtare gjermane

Siguria kombëtare gjermane "e tensionuar", thotë ministrja e Brendshme e vendit

Evropa
Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Në Rusi raportohen 139 raste me simptoma të botulizmit, shumë prej tyre janë në gjendje të rëndë

Evropa
Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Turmat po shijonin plazhin, u tronditën kur një peshkaqen po notonte me shpejtësi drejt bregut të një plazhi të njohur turistik në Spanjë

Evropa
Kalo në kategori