Klubi më i pasur i futbollit në botë, Manchester United, mund të fitojë shumë më tepër para. Kjo nëse Mohammad bin Salman, Princi i Kurorës së Arabisë Saudite, e blen klubin, pasi ai është i interesuar për blerjen e Djajve të Kuq nga familja Glazer.

SunSport, raporton pasurinë e tij materiale, duke shkuar se shifra e kërkuar prej 3 miliardë funte për klubin angleze, nuk do të jenë asgjë për të.

Ai është djali i mbretit Salman bin Abdulaziz Al Saud, dhe familja e tij thuhet se ka pasur në vlerë afër 1 trilion funte.

Princi i Arabisë Saudite i interesuar që ta blejë Manchester Unitedin Princi i Arabisë Saudite i interesuar që ta blejë Manchester Unitedin

Bin Salman, 33 vjeç, ka një oreks të pangopur për shpenzimin  e parave.

Playboy raporton se ai ka harxhuar qindra miliona në të kaluarën, duke blerë një jaht, një shtëpi franceze dhe madje disa vepra arti të rralla, pasi ai jeton në një jetë luksoze.

Kjo do të thotë se ai është bërë edhe mik me njerëz të niveleve të larta, duke përfshirë Shtëpinë e Bardhë dhe takimin me presidentin Donald Trump , të cilin ai e quan, një mik.

Ja vetëm një fragment i jetës së tij të mrekullueshme.

U raportua se kishte blerë shtëpinë më të shtrenjtë në botë …

Në vitin 2015, bota mbeti e habitur kur një blerës i paidentifikuar deponoi 230 milionë funte për një vilë mahnitëse në Francë, në perëndim të Parisit.

Në atë kohë, ajo u regjistrua si shitja më e shtrenjtë në botë.

Dy vjet më vonë, u raportua se u shfaqën edhe blerësi, i cili ishte bin Salman.

Prona ka dhjetë dhoma gjumi, pishinë të brendshme dhe të jashtme, një bibliotekë dhe një akuarium.

Dhe jahti i tij është…

Nuk ka frikë nga harxhimi i parave të gatshme, pasi bin Salmani njoftohet se ka blerë në vlerë 380 milionë funte nga manjati rus i vodkës, Yuri Shefler.

Serena është një nga anijet më të mëdha në botë.

Dhe nuk janë vetëm shtëpitë e mëdha dhe jahtet, ajo që ju nuk e dini…

Ashtu si çdo njeri i pasur, Bin Salman e do artin. Megjithatë, ka mister për këtë.

Në 2017, u raportua se dikush bleu një pikturë të rrallë të Leonardo da Vinçi në vlerë 340 milionë funte në emër të princit të kurorës.

Kjo shumë e bëri veprën e artit ‘Salvator Mundi’ të Da Vincit, si shitja më e shtrenjtë e artit ndonjëherë.

Piktura tani është në muzeun e Luvrit në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ka miq në poste të larta …

Nuk do të shkojmë më largë se sa në shtëpinë e bardhë.   Princi i Kurorës udhëton nëpër botë për biznes dhe politik, duke takuar disa nga influencuesit më të mëdhenj në botë.

Donald Trump mund të jetë aktualisht i bllokuar në një betejë me sauditët për zhdukjen e gazetarit të vrarë Jamal Khashoggi, por për bin Salman, ai është një mik.

Në mars të vitit të kaluar, bin Salman vizitoi Presidentin e SHBA-së.

Pas takimit, Princi zbuloi se e konsideron Trump një mik të vërtetë të myslimanëve dhe që do t’i shërbejnë botës myslimane.

Nuk mungojnë as takimet me Vladimir Putin dhe mbretëreshën e Britanisë Madhe, Alizabet.

Ashtu si çdo princ, edhe ai e ka princeshën e tij … ose ndoshta 4 …

Pavarësisht nga statusi i tij publik, bin Salman ka një jetë personale private.

Ai u martuar me Sarah bint Mashhoor, e njohur si “Princess Barbie” në vitin 2008 dhe ata kanë katër fëmijë.

Por ai nuk e merr atë në udhëtimet e tij të punës. “Unë dua që fëmijët e mi të jetojnë një jetë shumë normale larg vëmendjes, presioneve politike dhe vëmendjes”, tha ai në një konferencë të përbashkët shtypi me presidentin francez Emmanuel Macron në prill 2018.

“Unë dua që ata të jetojnë një jetë shumë normale, dhe gruaja ime dëshiron të njëjtën gjë”, shtoi ai.

Raportet nga atdheu i tij pretendojnë se ai ka gjithsej katër gra, megjithatë kjo nuk është konfirmuar kurrë. /Telegrafi/