LAJMI I FUNDIT:

Kurti tha se nuk mund të ketë zbatim të pjesshëm të marrëveshjes, Brnabiq i kërkon që ta formojë Asociacionin

Kurti tha se nuk mund të ketë zbatim të pjesshëm të marrëveshjes, Brnabiq i kërkon që ta formojë Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka thënë sot se marrëveshja e arritur në Ohër duhet të zbatohet plotësisht.

Reklama

Ai ka shtuar se nuk duhet të ketë zbatim të pjesshëm të saj, duke thënë se për këtë marrëveshje u negociua dy vjet në Bruksel.

E pas kësaj deklarate ka reaguar kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq. Brnabiq duke e rishpërndarë postimin e Kurtit të bërë në Tëitter, kërkoi nga ky i fundit që të formojë Asociacionin.

“Për tre ditë, më 19 prill, bëhen saktësisht 10 vjet, një dekadë e tërë, nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Brukselit. Ne kemi pritur 10 vjet që Prishtina ta bëjë punën e saj, 10 vjet që Asociacioni i i Komunave Serbe të formohet. Bëje atë”, shkroi Bërnabiq, duke përmendur edhe emisarin e BE-së, Miroslav Lajçak.

Kurti: Ajo çfarë është dakorduar në Ohër duhet të zbatohet – jo pjesërisht por plotësisht
Lexo po ashtu Kurti: Ajo çfarë është dakorduar në Ohër duhet të zbatohet – jo pjesërisht por plotësisht

Marrëveshja me 11 nene, e bërë publike më 27 shkurt, nuk e obligon Serbinë që ta njohë Kosovën, por kërkon nga të dyja vendet që t’i pranojnë dokumentet dhe simbolet e njëra-tjetrës, përfshirë: pasaportat, diplomat dhe targat.

Ajo kërkon, po ashtu, nga palët që t’i zbatojnë të gjitha marrëveshjet e arritura deri më tash në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve, përfshirë edhe atë për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, të cilin Qeveria në Prishtinë e ka refuzuar deri më tash, me arsyetimin se mund të rrezikojë funksionalitetin e shtetit. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO

Qindra ushtarë britanikë do të arrijnë në Kosovë, Sekretari i Mbrojtjes: Transferimi i tyre u bë pas një kërkese urgjente nga NATO

Lajme
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Serbia “aktivizon” 48 baza ushtarake rreth kufirit me Kosovën, banorët e Karaçevës kërkojnë mbrojtje nga shteti

Siguri
Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Policia e Kosovës publikon të gjitha pamjet me dron të lëvizjeve të grupit terrorist serb para sulmit në veri

Lajme
Siguria në vend, drejtori i AKI-së raporton sot para deputetëve

Siguria në vend, drejtori i AKI-së raporton sot para deputetëve

Lajme
Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Sulmohet me gurë e mjete të rënda shtëpia e shqiptarit në Medvegjë, kërkohet ndihmë nga Shqipëria e OSBE

Lugina
Kalo në kategori