Nuk erdhi si një befasi, por ndryshimi i nikoqirit të Kupës së Amerikës nga Argjentina në Brazil ka sjellë shumë polemika. Për shkak të fillimit më 13 qershor, turneu është pak më shumë se një javë larg, por askush nuk guxon të konfirmojë se do të vazhdojë siç është planifikuar.

Si është situata tani?

Conmebol ka konfirmuar datën e fillimit të garës më 13 qershor deri më 10 korrik me katër vendndodhje – Brasilia, Rio de Janeiro, Cuiaba dhe Goiania – por opozita sociale dhe politike në Brazil e bën pozicionin e tyre të paqëndrueshëm.

Zyrtare: Caktohet nikoqiri për Kupën e Amerikës Zyrtare: Caktohet nikoqiri për Kupën e Amerikës

Pothuajse gjysmë milioni njerëz kanë vdekur në vend nga coronavirusi, dhe skuadra braziliane nuk shitet me idenë për të luajtur në turne.

Çfarë mendojnë lojtarët?

Ata nuk e dinë pse u transferua turneu në Brazil nëse Kolumbia dhe Argjentina nuk ishin në gjendje ta organizonin atë.

Arturo Vidal rezulton pozitiv me COVID-19 Arturo Vidal rezulton pozitiv me COVID-19

Ekzistojnë polemika politike megjithëse një numër lojtarësh kanë mbështetur publikisht Jair Bolsonaro në të kaluarën dhe të shkojnë kundër idesë së turneut që do të zhvillohet në Brazil do të ishte të shkosh kundër presidentit të vendit.

Luis Suarez dhe disa nga bashkatdhetarët e tij tashmë janë shprehur kundër zhvillimit të turneut. Argjentina nuk e kupton pse po ndodh në Brazil.

A ka ndonjë zgjidhje?

Është e vështirë të imagjinohet dhe e vështirë të arrihet. Lojtarët janë të dëshpëruar, ashtu si edhe popullata e përgjithshme, nga vala e fundit e infeksioneve në vend. Ata nuk duan të luajnë në turne dhe është e vështirë t’i shohësh ata duke e kthyer atë.

Australia dhe Katari refuzojnë të marrin pjesë në “Copa America 2021” Australia dhe Katari refuzojnë të marrin pjesë në “Copa America 2021”

Situata nuk është ndihmuar nga ndarja politike brenda vendit, as radikalizmi i presidentit.

Çfarë thotë Conmebol?

Ata po vazhdojnë me planin e tyre për të luajtur të gjitha ndeshjet në Brazil , por nuk janë të shurdhër ndaj zhurmës që ka gjeneruar vendimi i tyre. Një tjetër ndryshim i vendit është me siguri i pamundur pasi të kishte hequr Kolumbinë dhe Argjentinën si nikoqir.

Caktohen qytetet ku do të zhvillohet Kupa e Amerikës Caktohen qytetet ku do të zhvillohet Kupa e Amerikës

Conmebol beson se, pasi ka lojëra të Copa Libertadores dhe gara kombëtare që po luhen në Brazil, nuk ka asnjë arsye pse Kupa e Amerikës nuk mundet.

Lojërat Olimpike

Ky nuk është detaj i vogël në të gjitha këto. Neymar dëshiron të luajë në Lojërat Olimpike dhe mos luajtja në Kupën e Amerikës do ta hapte atë derë për të. /Telegrafi/