LAJMI I FUNDIT:

Kriza në Sri Lanka shkakton mungesë të medikamenteve

Kriza në Sri Lanka shkakton mungesë të medikamenteve

Mungesa e medikamenteve në Sri Lanka, e cila u shkaktua nga kriza ekonomike e vendit, mund të shkaktojë edhe vdekje thonë disa mjekë, pasi që kjo situatë në disa spitale ka çuar deri tek shtyrja e disa operacioneve shpëtuese, për shkak të mungesës së barërave dhe medikamenteve të duhura.

Reklama

Sri Lanka importon më shume se 80 për qind të medikamenteve dhe pajisjeve mjekësore, por duke parë se rezervat e valutave të huaja janë duke u zvogëluar për shkak të krizës në vend, barërat esenciale janë duke harxhuar e edhe sistemi mjekësor po shkon drejt kolapsit.

Në Apeksha, spitali për trajtimin e kancerit në kryeqytetin Colombo, pacientët, familjarët e pacientëve dhe mjekët kanë filluar të ndihen të pashpresë duke e parë krizën me të cilën po përballen dhe me shkurtesën e medikamenteve, krizë dhe probleme që kanë bërë që të ndalen edhe testet e të shtyhen procedurat e operacioneve të ndërlikuara, transmeton Telegrafi.

“Është një situatë e keqe për pacientët. Ndonjëherë në mëngjes takohemi dhe planifikojmë disa operime, por ka ditë që për shkak të mungesave të medikamenteve nuk mund t’i bëjmë”, tha Dr. Roshan Amaratunga.

“Nëse gjendja aktuale nuk rregullohet së shpejti, atëherë për disa pacientë do të jetë sikur të ishin dënuar me vdekje”, shtoi tutje Dr. Roshan. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Mediet serbe gënjejnë rreth postimit të Hajrullahut për protestën kundër Vuçiqit në Beograd

Serbia
Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Kubanezët luftojnë në anën e rusëve në Ukrainë, u është premtuar shtetësia dhe 5 dollarë në dorë dhe pagë mujore prej 2.545

Evropa
Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Kreu i inteligjencës ukrainase pranoi rolin e tij në sulmin në urën e Krimesë

Evropa
A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

A do të furnizohet Ukraina me raketat gjermane Taurus, që kanë një rreze veprimi prej 500 kilometra dhe mund të shkatërrojnë bunkerë nëntokësorë?

Evropa
Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Erdogan u jep fëmijëve para dhe lodra në shkollën ku votoi në Stamboll

Turqia
Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Rusia kreu sulmin më të madh me dron në Kiev që nga fillimi i agresionit, ukrainasit pretendojnë se kanë rrëzuar 52 nga 54 fluturaket pa pilot

Evropa
Kalo në kategori