Me disa mijëra emigrantë të bllokuar përgjatë kufirit midis Polonisë dhe Bjellorusisë, Bashkimi Evropian ka treguar se do të fut në listën e zezë linjat ajrore që beson se po merren me trafikimin e emigrantëve.

Shumë nga ata që mbërrijnë në Bjellorusi dhe më pas përpiqen të arrijnë në BE në muajt e fundit kanë ardhur nga Lindja e Mesme, si dhe nga Afganistani, por ka edhe një numër më të vogël nga më larg duke përfshirë vendet në Afrikë, transmeton Telegrafi.

Të dhënat nga forca kufitare e BE-së, Frontex, për muajin shtator (më e fundit që është në dispozicion) tregojnë se vendet kryesore të origjinës për migrantët e zbuluar atë muaj që kalojnë kufijtë tokësorë lindorë të bllokut ishin Irani, Siria, Afganistani, Turqia dhe Iraku.

Shifrat janë rritur në mënyrë të qëndrueshme që nga stina e verës gjersa këto janë vetëm kalimet ilegale që zbulohen dhe raportohen në Frontex.

Kryeqyteti i Bjellorusisë, Minsk, ka fluturime të rregullta nga të gjitha destinacionet e Lindjes së Mesme, duke përfshirë Stambollin, Bejrutin, Dubain dhe Bagdadin.

"Më goditi në fytyrë me këmbë, më është thyer hunda dhe kocka në fytyrë", emigranti sirian rrëfen se si u rrah nga ushtari bjellorus "Më goditi në fytyrë me këmbë, më është thyer hunda dhe kocka në fytyrë", emigranti sirian rrëfen se si u rrah nga ushtari bjellorus

Transportuesi shtetëror Belavia ka fluturime të përditshme nga Stambolli. Transportues të tjerë kombëtarë kryejnë fluturime të rregullta në Minsk.

Ekzistojnë gjithashtu një numër linjash ajrore private që ofrojnë fluturime në Minsk nga Bagdadi dhe Dubai, sipas FlightRadar24, i cili monitoron trafikun e linjës ajrore në kohë reale.

Një hetim i fundit i BBC-së zbuloi se një rrjet firmash udhëtimi dhe kontrabandistësh, shpesh duke përdorur mediat sociale, janë në gjendje të organizojnë fluturime dhe viza për në Bjellorusi.

Përveç kësaj, Bjellorusia tani lejon udhëtimin pa viza për një qëndrim deri në 30 ditë për qytetarët e 76 vendeve, por jo për Irakun apo Afganistanin.

Polonia raporton përpjekje 'të dhunshme' të emigrantëve për të thyer kufirin me Bjellorusinë Polonia raporton përpjekje 'të dhunshme' të emigrantëve për të thyer kufirin me Bjellorusinë

Ka pasur akuza se autoritetet e bjelloruse po lehtësojnë këto udhëtime për të provokuar një krizë përgjatë kufijve lindorë të BE-së, duke joshur njerëzit me viza turistike. Bjellorusia e ka mohuar këtë rast.

Polonia madje ka akuzuar Rusinë – së bashku me Bjellorusinë – se po përpiqet të destabilizojë BE-në duke lejuar emigrantët të udhëtojnë përmes Bjellorusisë për në kufi.

BE pritet të fut në listën e zezë linjat ajrore që janë të përfshira në sjelljen e emigrantëve, si pjesë e masave për të ndaluar grumbullimin përgjatë kufijve me Poloninë dhe Lituaninë.

Zëdhënësi i Komisionit të BE-së, Peter Stano pohoi se Unioni po monitoron jo vetëm linjat ajrore shtetërore dhe operatorët privatë, por edhe fluturimet çarter, të cilat ndonjëherë rregullohen në minutën e fundit.

Emigrantët në kufirin Bjellorusi-Poloni po përballen me hipotermi, uri dhe helmim nga ushqimet Emigrantët në kufirin Bjellorusi-Poloni po përballen me hipotermi, uri dhe helmim nga ushqimet

Nuk ka ende detaje se çfarë veprimi mund të ndërmerret, por BE thotë se tashmë është në bisedime me disa vende për këtë çështje.

Bëhet fjalë për vende – kryesisht në Afrikë dhe Lindjen e Mesme – nga ku erdhën një numër i konsiderueshëm emigrantësh, ose nga ku kishte fluturime që operonin drejt Bjellorusisë.

BE-ja gjithashtu ka një listë më të gjatë prej rreth 20 vendeve që po monitoron, pasi beson se këto mund të përdoren gjithashtu nga emigrantët si një mënyrë për të shkuar në Bjellorusi dhe më pas në BE.

Kjo listë përfshin Rusinë, nga ku ka fluturime të rregullta ditore për në Bjellorusi.

Në gusht, BE u kërkoi autoriteteve irakiane të pezullonin të gjitha fluturimet nga Bagdadi në Bjellorusi, gjë për të cilën Iraku ra dakord për një periudhë të kufizuar.

Ushtarët bjellorusë shtien me armë për të frikësuar grupin e emigrantëve, madje u filmuan duke i shqelmuar e grushtuar Ushtarët bjellorusë shtien me armë për të frikësuar grupin e emigrantëve, madje u filmuan duke i shqelmuar e grushtuar

Por një pyetje në Parlamentin Evropian në muajin gusht tregoi se disa fluturime kishin vazhduar, duke përfshirë fluturimet e Iraqi Airways nga Bagdadi në Minsk.

Të dhënat e Frontex tregojnë një reduktim të mprehtë në muajin shtator të numrit të irakianëve që u zbuluan duke kaluar kufijtë tokësorë lindorë në BE krahasuar me gushtin – nga 1,345 në 181, transmeton Telegrafi.

Por, ende nuk dihen shifrat për muajin tetor për të ditur nëse kjo prirje ka vazhduar.

Dhe fluturimet nga Iraku në Minsk ende kryhen nga operatorë privatë, siç është një fluturim i planifikuar për gjatë kësaj jave nga Bagdadi.

Indikacionet janë se edhe nëse fluturimet direkte nga Iraku në Bjellorusi janë tani më të pakta, migrantët gjejnë rrugë nëpërmjet vendeve fqinje si Turqia apo Libani.

Transportuesit shtetëror të Bjellorusisë tashmë është i ndaluar nga hapësira ajrore e BE-së sipas sanksioneve të vendosura pas një incidenti në fillim të këtij viti, kur një fluturim i RyanAir për në Lituani u devijua për në Minsk.

BE-ja ashpërson procesin e vizave për zyrtarët bjellorusë për shkak të situatës së emigrantëve BE-ja ashpërson procesin e vizave për zyrtarët bjellorusë për shkak të situatës së emigrantëve

Tani raportohet se po zhvillohen diskutime nëse do të zgjerohen ato për të ndaluar marrjen me qira të aeroplanëve Belavia nga kompanitë me bazë në BE, kryesisht firma qiradhënieje irlandeze, daneze dhe rumune.

Irlanda ka treguar se ndërsa mbështet sanksione të mëtejshme, mund të ketë çështje ligjore lidhur me kontratat ekzistuese të qirasë me Belavia, të cilat duhet të respektohen. /Telegrafi/