LAJMI I FUNDIT:

Kritika ndaj Meta pasi uli moshën minimale për të përdorur WhatsApp nga 16 në 13 vjeç

Kritika ndaj Meta pasi uli moshën minimale për të përdorur WhatsApp nga 16 në 13 vjeç

Meta ka ulur moshën minimale për të përdorur platformën popullore të mesazheve WhatsApp.

Masa, e cila hyri në fuqi të enjten, ul kufirin e moshës nga 16 në 13 në Mbretërinë e Bashkuar dhe BE.


Dhe kjo masë është kritikuar nga një numër grupesh të fushatës që i kanë kërkuar kompanisë të anulojë vendimin, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

“Smartphone Free Childhood” tha për Sky News se ishte një shembull i “një gjiganti teknologjik që vendos fitimet e aksionarëve në radhë të parë dhe sigurinë e fëmijëve në vend të dytë”.

Një zëdhënës i grupit tha: “Reduktimi i moshës së tyre të përdorimit nga 16 në 13 u dërgon një mesazh prindërve se WhatsApp është i sigurt për fëmijët, por historitë që po dëgjojmë nga komuniteti ynë i prindërve japin një pamje shumë të ndryshme”.

Meta e ka mbrojtur këtë veprim, me një zëdhënës duke thënë: “Ne u japim të gjithë përdoruesve opsione për të kontrolluar se kush mund t’i shtojë ata në grupe dhe herën e parë që merrni një mesazh nga një numër i panjohur, ne ju japim mundësinë për të bllokuar dhe raportuar llogarinë”. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Më shumë foto që shfaqin dallimet midis iPhone 15 Pro dhe iPhone 16 Pro

Teknologji

"Askush nga ne nuk do të ketë punë shkaku i AI", Musk tregon se cili skenar duhet të realizohet për të ndodhur

Teknologji
Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Google do të ndërtojë një kabllo me fibër optike për të lidhur Afrikën dhe Australinë

Teknologji
Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Sa pritet të kushtojë unaza Samsung Galaxy

Teknologji
Për herë të parë në më shumë se 8 vjet, Google rrit çmimin maksimal të një aplikacioni në Play Store

Për herë të parë në më shumë se 8 vjet, Google rrit çmimin maksimal të një aplikacioni në Play Store

Teknologji
Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Kompania e urryer e video-lojërave anuloi deri në 80 lojëra

Lojëra
Kalo në kategori