LAJMI I FUNDIT:

Kripa e tepruar dhe kaliumi i mangët – rrezik për jetë

Kripa e tepruar dhe kaliumi i mangët – rrezik për jetë

Konsumimi i tepruar i kripës dhe konsumimi shumë i vogël i kaliumit janë recetë për vdekje të parakohshme, pohojnë hulumtimet nga qarqet e Qeverisë amerikane

Reklama

Hulumtimi i ri i publikuar në Archives of Internal Medicine ka analizuar problematikën e konsumimit të lartë të kripës në organizëm dhe konsumimit të ulët të kaliumit, transmeton Telegrafi.

Në këtë hulumtimin që ka zgjatur 15 vjet kanë marrë pjesë më shumë se 12.000 njerëz.

Deri në fund të hulumtimit kanë vdekur 2.270 persona; 825 raste të vdekjes janë shkaktuar nga problemet e zemrës, ndërsa 433 nga sulmet në tru dhe bllokimi i enëve të gjakut.

Të përsërisim, grupi më në rrezik i njerëzve ishte ai tek i cili ishte i madh niveli i natriumit nga kripa, ndërsa shkalla e kaliumit shumë e vogël.

Ata njerëz i janë ekspozuar për 50 për qind rrezikut më të lartë nga vdekja se cilado sëmundje më serioze, ndërsa madje 200 për qind për rrezikut më të lartë nga sulmi në zemër.

Megjithatë kjo mund të parandalohet. Duhet të reduktohet konsumimi i kripës dhe të rritet konsumimi i kaliumit.

Në kalium është shpëtimi. Ky mineral mbron enët e gjakut nga dëmtimi oksidativ dhe i mban ato elastike. Një person i rritur duhet të konsumojë rreth 4.700 miligramë kalium në ditë.

Sasia e tepërt e kaliumit nuk është gjithashtu e mirë, prandaj është shumë e rëndësishme që të konsultoheni me mjekun.

Hani pemë dhe perime të freskëta, veçanërisht spinaq, rrush, fasule, karota, patate të ëmbël, kumbulla, kungull, banane, qumësht dhe jogurt me përqindje të ulët yndyre), lëng portokalli. /Telegrafi/