LAJMI I FUNDIT:

Kremlinit po i mungojnë ushtarët, me reklamën e fundit tentojnë të joshin të rinjtë duke u premtuar prona në Ukrainë

Kremlinit po i mungojnë ushtarët, me reklamën e fundit tentojnë të joshin të rinjtë duke u premtuar prona në Ukrainë

Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Brendshëm të Ukrainës, ka publikuar sot një video për të cilën thotë se është reklama e re e rusëve, me të cilën u bën thirrje të rinjve që t’i bashkohen ushtrisë dhe të nisen në luftë në Ukrainë që ata kanë dëshirë t’i referohen si “operacion special ushtarak”.

Videoja shfaq një vajzë duke lexuar librin e shkrimtarit rus Pushkin në qytetin ukrainas Odesaa, e kamera më pas drejtohet kah dy ushtarë, transmeton Telegrafi.


I pari flet sesi “në këtë vend së shpejti do të mbahen zgjedhjet”. “Cool sa i përket meje, pas luftës do të mbetem këtu në Odesa”.

“Kushërinjtë e mi janë nga këtu. Mund të thuhet se po rikthehem në shtëpi”, i përgjigjet tjetri.

Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat
Lexo po ashtu Putini po u premton pagë të dyfishtë atyre pranojnë të punojnë në rajonet e pushtuara të Ukrainës – por as kjo nuk po i sjell rezultat

“A do të blesh tokë këtu”, pyet ushtari i parë kolegun e tij.

“Jo. Do të ndahet toka. Veteranët e operacionit special ushtarak do të jenë prioritet”, i përgjigjet ushtari tjetër.

Më pas shfaq slogani me të cilën u bëhet thirrje rusëve që të nënshkruajnë kontratë me ushtrinë ruse.

Se Kremlinit po i mungojnë ushtarët dhe se ka pësuar humbje të mëdha në Ukrainë e kanë thënë edhe ekspertë të shumtë perëndimor, ndërsa videoja e fundit propaganduese e dëshmon këtë.

Pra me këtë lëvizje tregojnë se nuk kanë ushtarë për fushëbetejë dhe se i bëjnë thirrje të rinjve – duke tentuar t’i joshin me premtimet se do t’ju japin toka e prona në Ukrainë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Gjykata e BE-së vendos se simbolet fetare mund të ndalohen, si do të funksionojë?

Gjykata e BE-së vendos se simbolet fetare mund të ndalohen, si do të funksionojë?

Evropa
Supermarketi i së ardhmes prezantohet në Vjenë

Supermarketi i së ardhmes prezantohet në Vjenë

Botë
Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Zelensky papritur anulon fjalimin në Kongresin amerikan

Amerika
Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Anija 1.800 metërshe që do të lundrojë vazhdimisht nëpër detet, do të jetë pesë herë më e madhe se aeroplanmbajtësja më e madhe

Botë
SHBA ua ndalon hyrjen në vend kolonëve izraelitë që sulmuan palestinezët në Bregun Perëndimor

SHBA ua ndalon hyrjen në vend kolonëve izraelitë që sulmuan palestinezët në Bregun Perëndimor

Azia

"Më ka marrë malli", vajza 5-vjeçare izraelite rikthehet në kopsht pas lirimit nga Hamasi

Azia
Kalo në kategori