LAJMI I FUNDIT:

Kovaçevski, Mickoskit: Ndryshimet kushtetuese, vetëm për futjen e popujve tjerë në Preambulë

Kovaçevski, Mickoskit: Ndryshimet kushtetuese, vetëm për futjen e popujve tjerë në Preambulë

Kjo është edhe një nga nebulozat dhe mashtrimet ndaj opinionit nga ana e opozitës, këtë e tha mes tjerash kryeministri Dimitar Kovaçevski në komentimin e deklaratave të kryetarit të OBRM-PDUKM-së Hristijan Mickoski, i cili tha se me ndryshimet kushtetuese shteti po bëhet binacional.

Reklama

Kovaçevski tha se ndryshimet kushtetuese kanë të bëjnë vetëm me vendosjen e popujve tjerë në Prembulë.

“Grupi i punës për përgatitjen e ndryshimeve kushtetuese që është angazhuar nga ana e Qeverisë ka për obligim përgatitjen e ndryshimeve kushtetuese sipas kornizës së bisedimeve, Qeveria do të jetë parashtrues, kurse ka të bëjë me ndryshimin e Preambulës dhe vendosjen e popujve tjerë në Preambulë ku tashmë ka edhe popuj tjerë, ky është detyrim që është imperativ i grupit të punës dhe më vonë edhe e Kuvendit”, tha Kovaçevski.

Në trend Lajme

Më shumë
Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Borrell paraqet tri kërkesa për tejkalimin e krizës në veri, 'dështimi i tyre do të ketë pasoja të rënda'

Lajme
Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Trazirat në veri, Rama: Kurti e Osmani nuk kërkuan të konsultohen me mua - nuk jam baba i Kosovës

Lajme
Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Kurti flet me zyrtarin e Shtëpisë së Bardhë dhe tre senatorë amerikanë, thotë të ndalet dhuna e grupeve të mbështetura nga Beogradi

Lajme

"1000 vjet në dy minuta" - gazetarja e CNN-it shpjegon historinë mes Kosovës dhe Serbisë

Politikë
Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Kurti: Mua më ka zgjedhur populli, s’jam emëruar nga ambasadori

Lajme
Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Berisha për situatën në Kosovë: Një nga nxitësit ka qenë direkt Edi Rama

Lajme
Kalo në kategori