Ura historike holandeze do të “çmontohet” në mënyrë që superjahti gjigant i sapondërtuar rreth 500 milionë eurosh i Jeff Bezos të mund të kalojë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, një urë historike holandeze do të “çmontohet” për të lejuar që superjahti i sapondërtuar i Jeff Bezos të kalojë – dhe faturën e gjithë këtij procesi do ta paguajë miliarderi i Amazon.

Siç thuhet më tej, jahti 127 metra i gjatë Y721 do të jetë jahti më i madh me vela në botë kur të përfundojë këtë vit në Holandë, duke kapërcyer anijen më të madhe aktuale të pasagjerëve Sea Cloud.

Ai aktualisht po ndërtohet në kantierin e anijeve Oceano në Alblasserdam në perëndim të Holandës, por për të dalë në det ura ikonë Koningshavenbrug në Roterdam, e njohur për vendasit si De Hef, do të duhet të “çmontohet”.

Më interesant është fakti se kur ura u rinovua në vitin 2017, këshilli lokal u zotua se nuk do të çmontohej më.

Jeff Bezos ‘ia godet me shuplakë’ të pasmet, të dashurës së tij - derisa ishin duke shkuar për një drekë me miq Jeff Bezos ‘ia godet me shuplakë’ të pasmet, të dashurës së tij - derisa ishin duke shkuar për një drekë me miq

Megjithatë, sipas transmetuesit holandez Rijnmond, ky premtim është vendosur të thyhet për të akomoduar anijen gjigante të Bezos, me themeluesin e Amazon që premton të mbulojë kostot e nevojshme për punën.

De Hef u ndërtua për herë të parë mbi lumin Nieuwe Maas në 1927 dhe ka qenë një tipar kyç gjatë gjithë historisë së Roterdamit që nga ndërtimi i tij.

Ura, e karakterizuar nga dy kullat e saj dhe nuanca jeshile e çelikut të saj, u dëmtua rëndë në vitin 1940 gjatë bombardimeve të Roterdamit dhe tani mbrohet zyrtarisht si një pikë referimi.

Përpjekjet e mëparshme për të prishur përgjithmonë urën, si ajo e vitit 1993, u ndeshën me rezistencë të ashpër nga vendasit, të cilët ia dolën të bllokonin planin. /Telegrafi/