LAJMI I FUNDIT:

Kostadinovska-Stojçevska: Marrëveshja kolektive nuk do të anulohet

Kostadinovska-Stojçevska: Marrëveshja kolektive nuk do të anulohet

Nuk është e vërtetë se ne duam ta anulojmë kontratën kolektive, theksoi ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska për “Top Tema”, pasi Sindikata e Kulturës më herët kishte akuzuar se Ligji i ri i mundshëm për paga në sektorin publik dërgon drejt anulimit të kontratës kolektive në kulturë.

Reklama

Ministrja përsëriti se kishte thënë që në muajin mars se nuk do të prishte kontratën kolektive dhe nuk do të shkonte kundër punonjësve në këtë sektor.

“Kjo është një nga marrëveshjet më të mira kolektive, unë refuzoj të krijoj një perceptim në opinion se ka presion për ta anuluar. Kjo marrëveshje u nënshkrua pavarësisht mendimeve të ndryshme. Në buxhetin për vitin 2023 tashmë janë paraparë mjetet për rritjen e pagave dhe nuk ka siguri më të madhe se kjo për atë marrëveshje kolektive”, tha Kostadinovska-Stojçevska.

Ajo shtoi se qëllimi i versionit të punë të Ligjit për paga për sektorin publik është që të dëgjohen mendimet e sindikatave./Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Deklaratat e ambasadorit Hill, eurodeputeti gjerman: Thjesht, çmenduri

Lajme
Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Kurti bisedon me sekretarin britanik për Punë të Jashtme, ia përmend modelin kroat të Asociacionit

Lajme
Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Dorëheqje, shkarkime të aksionarëve të ndërmarrjeve publike e emërime – gjithçka që ndodhi në mbledhjen e kuvendit komunal të Prishtinës

Prishtina
Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Serwer: Washingtoni dhe Brukseli mbështesin Serbinë për ta larguar nga Moska, por Vuçiq po e bën të kundërtën

Lajme
Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Tregu i Gjelbër në Prishtinë përfshihet nga zjarri

Kronika e Zezë
Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Haradinaj tregon disa përparësi me Ligjin e ri të zgjedhjeve: Diaspora voton në ambasada, hiqet heshtja zgjedhore

Politikë
Kalo në kategori