LAJMI I FUNDIT:

Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Kosova në vazon e dytë në Ligën C të Kombeve, këta janë kundërshtarët e mundshëm

Përfaqësuesja e Kosovës do të mësojë në muajin shkurt kundërshtarët me të cilët do të ballafaqohet në edicionin e katërt të Ligës së Kombeve.

Shorti do të tërhiqet në Paris më 8 shkurt, ndërsa Kosova është në vazon e dytë së bashku me Azerbajxhanin, Bullgarinë dhe Ishujt Faroe.

Në vazon e parë janë Rumania, Suedia, Armenia dhe Luksemburgu, ndërsa në vazon e tretë janë Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut dhe Qiproja, ndërkohë në vazon e katërt janë Bjellorusia, Lituania/Gjibraltari, Estonia dhe Letonia.

Vazot e Ligës C

Vazo 1: Rumania, Suedia, Armenia, Luksemburgu.

Vazo 2: Azerbajxhan, Kosovë, Bullgari, Ishujt Faroe.

Vazo 3: Maqedonia e Veriut, Sllovakia, Irlanda e Veriut, Qipro.

Vazo 4: Bjellorusi, Lituani/Gjibraltar, Estoni, Letoni.

Edicioni 2024/2025 i Ligës së Kombeve do të nisë në shtator të vitit të ardhshëm dhe ndeshjet e fazës së grupeve do të zhvillohen në tetor dhe nëntor.

Liga e Kombeve do të jetë përcaktuese për katër kombëtaret e fundit që do të kualifikohen në Kupën e Botës, e që do të mbahet në SHBA, Meksikë dhe Kanada.

Vlen të theksohet gjithashtu se për herë të parë në një turne të Kampionatit Botëror do të marrin pjesë 48 kombëtare, pasi më parë ishin 32.

Kosova momentalisht ende nuk ka emëruar një trajner të ri që prej largimit të Primozh Glihas pas përfundimit të ndeshjeve të ciklit kualifikues për Euro 2024./Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Këta janë dhjetë lojtarët shqiptarë më të paguar në futboll – Muriqi më lartë se Xhaka, befasojnë Hysaj dhe Muçi

Ligat tjera
Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Zidane e ka refuzuar Man Unitedin për dy arsye qesharake

Premier League
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

Ka klauzolë largimi prej 1 miliard euro, por Barcelona e gatshme ta shes yllin e saj për vetëm 40 milionë

La Liga
Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

Athletic Bilbao shkatërron Atletico Madridin, i bashkohet Mallorcas në finale

La Liga
Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Klopp thotë se do të bëhet shumë nervoz nëse tifozët e Liverpoolit nuk e lënë të qetë lojtarin

Premier League
Kalo në kategori