Ne ju sjellim një recetë të mrekullueshme dhe të thjeshtë për kos të bërë vetë

Përbërësit:

– 2 litra qumësht shtëpie,
– 1 filxhan kos 3.2% yndyrë,
– kripë sipas shijes.

Përgatitja:

▪ Hidhni një gotë kos me yndyrë të plotë, kripë sipas shijes në qumështin e bërë në shtëpi që është më i ngrohtë se i vakët dhe përzieni mirë.

▪ Hidheni në kavanoza dhe vendoseni në furrë në 70 gradë për 40 minuta.

▪ Fikeni furrën dhe lëreni brenda natës në furrë.

▪ E nxjerrim të nesërmen, e hedhim në një enë dhe e përziejmë.

▪ Më së miri është ta bëni nga qumështi i bërë në shtëpi, jo nga qumështi i blerë në dyqane!

Ju bëftë mirë, – transmeton Telegrafi.