Dyshojmë se ju nevojitet një arsye përtej “është e shijshme” për të shtuar pak avokado në mëngjesin tuaj të mëngjesit këtë fundjavë, por për çdo rast…

Konsumimi i avokados të paktën dy herë në javë mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, sugjeron një studim i ri.

Hulumtimi, i botuar në Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës, zbuloi se ndryshimi i disa ushqimeve që përmbajnë yndyrë si djathi, gjalpi ose proshuta, për yndyrën më të shëndetshme të një avokadoje të thjeshtë, lidhet me një rrezik më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

Mendohet se kjo është për shkak të niveleve të larta të fibrave dhe yndyrave të tyre të pangopura.

Reklama
Nutricionisti shpjegon pse duhet ta ngrini avokadon Nutricionisti shpjegon pse duhet ta ngrini avokadon

Ekipi hulumtues ndoqi më shumë se 68,780 gra, të moshës 30 deri në 55 vjeç, dhe më shumë se 41,700 burra, të moshës 40 deri në 75 vjeç, për 30 vjet. Të gjithë pjesëmarrësit ishin pa kancer, sëmundje koronare të zemrës sulm në tru në fillim të studimit dhe jetonin në Shtetet e Bashkuara.

Reklama

Studiuesit dokumentuan 9,185 ngjarje të sëmundjes koronare të zemrës dhe 5,290 goditje gjatë më shumë se 30 viteve të ndjekjes.

Ruani çdo pjesëz të kësaj frute magjike: Me ndihmën e këtij truku, avokadoja juaj nuk do të marrë ngjyrë të errët kurrë më! Ruani çdo pjesëz të kësaj frute magjike: Me ndihmën e këtij truku, avokadoja juaj nuk do të marrë ngjyrë të errët kurrë më!

Ata vlerësuan dietën e pjesëmarrësve duke përdorur pyetësorët e frekuencës së ushqimit të dhëna në fillim të studimit dhe më pas çdo katër vjet.

Ata llogaritën marrjen e avokados nga një artikull i pyetësorit që pyeste për sasinë e konsumuar dhe shpeshtësinë. Një porcion është i barabartë me gjysmë avokadoje.

Reklama
Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut Ngrënia e këtij ushqimi mund të shkrijë dhjamin e barkut

Analiza zbuloi se, pas shqyrtimit të një game të gjerë faktorësh të rrezikut kardiovaskular dhe dietës së përgjithshme, pjesëmarrësit e studimit që hanin të paktën dy racione avokado çdo javë kishin një rrezik 16 për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare dhe një rrezik 21 për qind më të ulët të sëmundjeve koronare të zemrës. krahasuar me ata që kurrë ose rrallë kanë ngrënë avokado.

Reklama

Nga këto të dhëna, studiuesit sugjeruan se zëvendësimi i gjysmë porcioni në ditë me margarinë, gjalpë, vezë, kos, djathë ose mish të përpunuar si proshuta, me të njëjtën sasi avokado, shoqërohej me një rrezik 16 për qind deri në 22 për qind më të ulët të sëmundjeve kardiovaskulare.

Reklama

Zëvendësimi i gjysmë porcioni në ditë avokado me sasinë ekuivalente të vajit të ullirit, arrave dhe vajrave të tjerë bimorë nuk tregoi asnjë përfitim shtesë.

Është e rëndësishme të theksohet se thjesht shtimi i avokados në çdo gjë mund të mos sjellë shumë përfitime. Autorja kryesore e studimit, Doktor Lorena Pacheco, nga Shkolla e Shëndetit Publik në Harvard TH Chan, tha: “Studimi ynë ofron prova të mëtejshme se marrja e yndyrave të pangopura me origjinë bimore mund të përmirësojë cilësinë e dietës dhe është një komponent i rëndësishëm në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare”.  /Telegrafi/

Reklama