LAJMI I FUNDIT:

Kompanitë gjermane do të përfitojnë 4 miliardë euro nga fondet e BE-së

Kompanitë gjermane do të përfitojnë 4 miliardë euro nga fondet e BE-së

Mbi 30 projekte mikroelektronike në Gjermani do të marrin rreth 4 miliardë euro financim pasi Komisioni Evropian miratoi një skemë mbështetëse për teknologji të tilla, deklaruan të enjten nga ministria gjermane e ekonomisë.

Reklama

“31 projektet e mikroelektronikës nga 11 shtete federale forcojnë Gjermaninë si një vend të mikroelektronikës në të gjithë bordin dhe janë një moment historik i rëndësishëm i politikës industriale”, tha ministri i ekonomisë Robert Habeck.

Paratë vijnë nga gjithsej 8.1 miliardë euro në ndihmë shtetërore të miratuar nga ekzekutivi i Bashkimit Evropian, pjesë e përpjekjes së bllokut për të qenë në avantazhin e inovacionit teknologjik, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Një dokument i siguruar nga ministria gjermane e ekonomisë shfaqi firmat Infineon, Elmos Semiconductor dhe Robert Bosch midis atyre kompanive që do të marrin fonde.

Në listë nuk ndodhej Nexperia, një prodhues i çipave, prodhimi i të cilit është i bazuar kryesisht në Hamburg dhe e ka selinë në Holandë, por që është në pronësi kineze.

Kompania u hoq nga lista pas një vendimi që përfshin Habeck, i cili kishte shqetësime për lidhjen kineze të kompanisë, raportoi të enjten e përditshmja e biznesit Handelsblatt, duke cituar burime qeveritare. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Franca miraton përditësimin e softuerit të Apple për iPhone 12 pas shqetësimeve mbi rrezatimin e lartë

Teknologji
Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Meta prezanton produkte të reja me Inteligjencë Artificiale përfshirë asistenin Meta AI, me të cilin mund të ndërveproni me të sikurse me një person

Teknologji
Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Imazhet e Samsung Galaxy S24 zbulojnë dizajnin e sheshtë

Teknologji
Metaverse është e vërtetë: Teknologjia fotorealiste 'e pabesueshme' e Zuckergberg e mahnit X-in

Metaverse është e vërtetë: Teknologjia fotorealiste 'e pabesueshme' e Zuckergberg e mahnit X-in

Teknologji
Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Neuralink ka nisur rekrutimin e njerëzve për të filluar testimin e çipit

Teknologji
SHBA po heton Neuralink të Elon Musk mbi patogjenët e rrezikshëm

SHBA po heton Neuralink të Elon Musk mbi patogjenët e rrezikshëm

Teknologji
Kalo në kategori