LAJMI I FUNDIT:

Kompania që prodhon monedha për 140 vende të botës paralajmëron kolaps

Kompania që prodhon monedha për 140 vende të botës paralajmëron kolaps

De La Rue, e cila ka prodhuar monedha për Bankën e Anglisë që nga viti 1860, paralajmëroi se ekziston “një dyshim i rëndësishëm” për të ardhmen e saj.

Reklama

Sipas DailyStar, përcjell Telegrafi, kompania 198-vjeçare është printeri më i madh i monedhave tregtare në botë, duke bërë një të tretën e kartëmonedhave në botë përmes kontratave me 140 banka qendrore.

Por firma ka qenë nën një presion të konsiderueshëm për dy vitet e fundit, me presion në rritje pas humbjes së kontratës së pasaportave në Mbretërinë e Bashkuar, në vlerë prej 400 milionë funtesh.

Po sipas të njëjtit medium, De La Rue, e cila ka projektuar 36% të të gjitha kartëmonedhave në qarkullim, ka parë që aksionet e saj të bien ndjeshëm, me raportet në fund të muajit të kaluar duke thënë se kishte humbur 36 milionë funte nga vlera e saj.

Por përkundër vështirësive të saj, De La Rue me bazë në Basingstoke mund të qëndrojë e sigurt në faktin se tregu i parave të gatshme pritet të rritet – pavarësisht rritjes së pagesave pa para në të gjithë botën.

Kompania ka thënë se shpreson të sigurojë një kthesë nën shefin e saj të ri ekzekutiv, Clive Vacher, si dhe duke ulur kostot.

Konkurrenti i saj kryesor, kompania gjermane Giesecke & Devrient, prodhon shënime për afro 100 banka qendrore, ndërsa Kompania Kanadeze e Kartëmonedhave dhe Crane Currency e themeluar nga SHBA janë gjithashtu lojtarë kryesorë. /Telegrafi/