Kompania Merck & Co beson se trajtimi i saj i ri premtues kundër COVID-19 është efektiv kundër variantit Omicron.

Molnupiravir, i zhvilluar nga farmaceutika me bazë në Kenilworth, New Jersey, ndalon virusin të bëjë kopje të vetvetes, gjë që e pengon atë të përhapet në të gjithë trupin.

Merck beson se meqenëse ilaçi nuk synon proteinën e majës, ku po ndodhin shumë nga mutacionet shqetësuese të variantit të Omicron, ilaçi duhet të jetë akoma efektiv.

Të dhënat e fundit të provave kanë zbuluar se ilaçi mund të zvogëlojë rrezikun e vdekjes nga virusi me 30 për qind – por disa prodhues të vaksinave dhe ilaçeve kanë frikë se produktet e tyre nuk do të jenë aq efektive kundër llojit të zbuluar së fundmi, shumë të mutuar, shkruan DailyMail.

Reklama
Reklama

Gjatë një prezantimi në panelin e FDA të martën, Daria Hazuda, nënkryetare e divizionit të sëmundjeve infektive dhe vaksinave të Merck tha se beson se ilaçi duhet të ketë efektivitet të ngjashëm kundër të gjitha varianteve të reja të virusit.

Ajo tha gjithashtu se Molnupiravir tregoi efektivitet kundër variantit Delta – i cili është ende lloji dominues në mbarë botën – në provat klinike.

Ndërkohë, CEO i Moderna, Stephane Bancel tha të hënën se vaksina e kompanisë së tij për COVID-19 mund të mos sigurojë aq shumë antitrupa për të luftuar Omicron sa për variantet e tjera.

BioNTech, i cili bashkëpunoi me Pfizer për shpërndarjen e vaksinës së tij, dhe Johnson & Johnson po punojnë të dy në vaksinat specifike Omicron pas frikës se vaksinat e tyre tani janë më pak efektive.

Reklama
Reklama

Pfizer po kërkon gjithashtu miratimin për një pilulë kundër COVID-19, megjithëse nuk ka zbuluar ndonjë informacion nëse kompania beson se ilaçi i saj është efektiv kundër llojit të ri.

Kompania Merck po kërkon miratim rregullator në mbarë botën për përdorimin e ilaçit të saj dhe ka bashkëpunuar me prodhuesit e barnave gjenerike për ta bërë atë të disponueshëm në botën në zhvillim.

Deri më tani, ka marrë miratimin në Mbretërinë e Bashkuar, rregullatorët e BE-së kanë lejuar që ai të administrohet në pacientët me rrezik më të lartë, në pritje të miratimit të plotë dhe një komitet këshillues i Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave ( FDA ) rekomandoi autorizimin e përdorimit urgjent të pilulës eksperimentale. /Telegrafi/

Reklama