LAJMI I FUNDIT:

Kombëtarja e Gjermanisë nuk do të luajë më me Adidas, largimi i saj kthehet në çështje në këtë vend

Kombëtarja e Gjermanisë nuk do të luajë më me Adidas, largimi i saj kthehet në çështje në këtë vend

Prodhuesi i pajisjeve sportive, Adidas, ka qenë partner i Kombëtares së Gjermanisë në futboll për 70 vite, por tashm Pancerat ka vendosur të kalojnë te Nike.

Federata Gjermane e Futbollit (DFB) shkaktoi shumë bujë duke njoftuar lidhjen e partneritetit me kompaninë amerikanin Nike deri në vitin 2034.

Kjo i jepte fund  një bashkëpunimi prej më shumë se 70 viteve besnikëri ndaj kompanisë bavareze Adidas.

Njoftimi vjen më pak se tre muaj para fillimit të Kampionatit Evropian, i cili do të mbahet në Gjermani nga 14 qershori deri më 14 korrik.

Kjo lëvizje ka shkaktuar debat në Gjermani, ku edhe ministrat gjermanë kanë treguar zhgënjimin.

“Vështirë se mund ta imagjinoj një fanellë gjermane pa tre shiritat e markës gjermane Adidas”.

“Adidasi dhe e zeza-kuqe-verdhë, ngjyrat e flamurit gjerman, kanë qenë gjithmonë të pandashme për mua, si pjesë e identitetit gjerman. Do të vlerësoja pak më shumë patriotizmin vendas”, ka reaguar ministri i Ekonomisë dhe zv.kancelari Robert Habeck.

Zhgënjimin e ka shprehur edhe ministri i Shëndetësisë, socialdemokrati Karl Lauterbach.

Ai e konsideron gabim zgjedhjen e një kompanie amerikane për pajisjen e kombëtares gjermane, duke i ardhur keq se “tregtia po shkatërron një pjesë të atdheut dhe traditës”.

“Futbolli gjerman ka qenë gjithmonë pjesë e historisë ekonomike të Gjermanisë. Kombëtarja duke luajtur me tre vija, ishte e qartë si një top i rrumbullakët dhe loja që zgjat 90 minuta”, ka thënë Markus Soder, kryeministri i Bavarisë, një rajon në Gjermania jugore ku është edhe selia e Adidas. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Arda Guler realizon golin më të bukur deri më tani në Euro 2024

Përfaqësueset
UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

UEFA godet Shqipërinë, e gjobitë rëndë

Kombëtarja e Shqipërisë
Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Rregulli i çuditshëm i FIFA-s e ndaloi yllin e Ligës Premier nga ndërrimi i kombësisë dhe të luajë në Euro 2024

Përfaqësueset
Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Portugalia 2-1 Çekia, nota e Ronaldos dhe lojtarëve të tjerë

Përfaqësueset
Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Jens Lehmann zgjedh kombëtaren më të keqe në Euro 2024

Përfaqësueset
Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Cristiano Ronaldo thyen një rekord shumë të pabesueshëm, por humbet një tjetër pa e goditur topin në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori