Forcat amerikane kanë arrestuar gjashtë operativë të ISIS-it në një seri bastisjesh në të gjithë Sirinë verilindore që nga e diela, sipas Komandës Qendrore të SHBA-së.

Komandot amerikane kapën terroristët gjatë tre bastisjeve të ndara me helikopterë brenda një periudhe 48-orëshe, tha CENTCOM në një deklaratë të martën.

Një nga gjashtë të arrestuarit ishte një zyrtar i lartë i Shtetit Islamik-Siri i njohur si al-Zubaydi, i cili ishte i përfshirë në planifikimin dhe lehtësimin e sulmeve të ISIS-it në Siri.

Operacioni ishte i fundit në një varg sulmesh të SHBA-së në Sirinë verilindore këtë vit – dhe i dyti vetëm këtë muaj, raporton nypost.

Reklama

Sulmi më i fundit i helikopterit, më 11 dhjetor, vrau dy zyrtarë të ISIS-it. Më 5 tetor, forcat amerikane morën një bandit të ISIS-it të kërkuar për kontrabandë armësh në një tjetër sulm me helikopter në rajon.

Reklama

Trupat elitë amerikane e nisën vitin me një sulm në shkurt që synonte liderin e ISIS-it Abu Ibrahim al-Hashimi al-Qurayshi, i cili hodhi në erë veten në vend që të kapej.

Megjithëse ISIS nuk ka pasur një bastion në zona të mëdha të Sirisë dhe Irakut që nga viti 2019, qelizat e tij të fjetura kanë vazhduar të kryejnë sulme të përgjakshme në të dy vendet. /Telegrafi/