LAJMI I FUNDIT:

Kodra-Deliu: S’ka pasur ndonjëherë zyrtar të qeverisë në listën e zezë deri më tash

Kodra-Deliu: S’ka pasur ndonjëherë zyrtar të qeverisë në listën e zezë deri më tash

Deputetja nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës, Blerta Deliu- Kodra, duke folur për listën e zezë të ShBA-së, që u publikua para një jave, pjesë e së cilës është bërë edhe Nexhat Krasniqi, shef i departamentit të Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës, tha se ky nuk është lajm i mirë për Kosovën.

Ajo deklaroi se me këtë veprim, SHBA e rikonfirmoi edhe njëherë seriozitetin për ta ndihmuar Kosovën në sundimin e ligjit.


“Ambasadori amerikan e rikonfirmoi edhe njëherë seriozitetin e trajtimit të kësaj çështjeje kaq të ndjeshme për Kosovën. E tha që SHBA po vazhdojnë të jenë aleatë të Kosovës në fuqizimin e sundimit të ligjit, shto këtu faktin që kemi një parti politike që është në pushtet e kauza kryesore e saj ka qenë lufta ndaj krimit të organizuar dhe korrupsionit, natyrisht që nuk është lajm i mirë për Kosovën”, ka thënë Deliu- Kodra, në emisionin “Kallxo Përnime”.

“Mbetet të shihet se cili do të jetë epilogu i gjithë këtyre ngjarjeve, të cilat kanë ndodhur, unë nuk e mbaj mend që ka pasur ndonjëherë ndonjë zyrtar të qeverisë të këtij profili në listën e zezë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, ka thënë Deliu- Kodra.

Ndryshe më datën 3 të këtij muaji, Nexhat Krasniqi, shef i Prokurimit në Ministrinë e Infrastrukturës, ka hyrë në listën e të sanksionuarve të Departamentit Amerikan të Shtetit, duke iu ndaluar hyrja atij dhe dy fëmijëve të tij.

Nexhat Krasniqi me vendim të Departamentit Amerikan të Shtetit është sanksionuar si i “papërshtatshëm për hyrje në Shtetet e Bashkuara, për shkak të përfshirjes së tij në korrupsion të madh”- ndërlidhur me rastin e Parkut Industrial në Drenas.

Në trend Lajme

Më shumë
Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Çka deklaroi në seancën gjyqësore i dyshuari për vrasjen e ish-bashkëshortes në Ferizaj?

Drejtësi
Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Arrestohet një serb në Bërnjak për veprën penale “prishje të rendit kushtetues të Kosovës”

Lajme
Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Një muaj paraburgim për të dyshuarin për vrasjen e ish-gruas së tij në Ferizaj

Drejtësi
Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lehtësohen edhe më tutje procedurat e kalimit në kufi ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë – Balla dhe Sveçla nënshkruajnë marrëveshjen

Lajme
Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, i dyshuari e kishte goditur të ndjerën disa herë në kokë

Drejtësi
Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lista Serbe dhe Petkoviqi reagojnë pas arrestimit të serbit në veri

Lajme
Kalo në kategori