LAJMI I FUNDIT:

Kinezët kanë ardhur deri te një zbulim, personat me grupin A të gjakut janë më të ekspozuar nga coronavirusi – ata me 0 shumë më rezistent  

Kinezët kanë ardhur deri te një zbulim, personat me grupin A të gjakut janë më të ekspozuar nga coronavirusi – ata me 0 shumë më rezistent  

Personat me grupin e gjakut A (II) janë më të ekspozuarit ndaj coronavirusit, derisa ata me grupin zero më pak të rrezikuar, kështu të paktën është nxjerrë konstatimi i një grupi hulumtuesish kinezë të cilët punën e tyre e publikuan në ueb-faqen medRxiv.

Reklama

Shkencëtarët kinezë kanë analizuar të dhënat e 2 mijë pacientëve nga spitalet e Wuhanit në Shenzhen, përfshirë edhe më shumë se 200 tjerëve që kanë ndërruar jetë, transmeton Telegrafi.

Sipas të dhënave të tyre, në mesin e banorëve të Wuhanit, 34 për qind kishin grupin e gjakut 0, 32 me grupin A (II), 25 për qind me B (II) dhe 9 për qind me AB (IV).

Në Wuhan vetëm një person është infektuar me coronavirus gjatë 24 orëve të fundit
Lexo po ashtu Në Wuhan vetëm një person është infektuar me coronavirus gjatë 24 orëve të fundit

Për të ardhur deri te këto të dhëna, shkencëtarët kanë analizuar gjakun e 3.700 banorëve të Wuhanit që nuk janë infektuar me coronavirus.

Në anën tjetër, numri më i madh i banorëve të infektuar me coronavirus në Wuhan, ishin ata me grupin e gjakut A me një total prej 38 për qind, derisa 26.4 me grupin B, 25.8 me zero. Numri më i vogël i pacientëve ishin ato me grupin e gjakut AB – më saktësisht 10 përqind.

Sipas kësaj, thuhet në hulumtim se personat më të rrezikuar janë ata me grupin e gjakut A, derisa ata me zero janë më së paku të rrezikuar nga virusi COVID-19.

E për të qenë të sigurtë në teorinë e tyre, ata kanë bërë hulumtime në të paktën 398 pacientë shtesë nga Wuhani dhe Shenzhen, dhe në fund kanë marrë po të njëjtën rezultat. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Ukrainasit vrasin 80 mercenarë rusë të Wagnerit dhe 119 tjerë i plagosin – e pësuan në Bakhmut derisa po tërhiqeshin

Evropa
Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Shpërthim në kufirin që bashkon Bjellorusinë, Rusinë dhe Ukrainën

Evropa
Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Kreu i milicisë ruse që lufton përkrah ukrainasve: Po rekrutojmë mijëra për të sulmuar Moskën

Evropa
Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Raketa ruse e goditur nga ukrainasit bie në mes të rrugës në Kiev

Evropa
Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Bugatti ka zbuluar planet për një kompleks rezidencash luksoze në Dubai - dhe forma e pazakontë e ndërtesës ka tërhequr vëmendjen e njerëzve

Botë
Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Fëmijët që u zhdukën një muaj më parë në xhunglën e Kolumbisë janë gjallë, ekipet e shpëtimit gjetëm gjurmë që ata i mbijetuan rrëzimit të aeroplanit

Amerika Latine
Kalo në kategori