Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, Yuri Kim ka takuar sot kryetarin në detyrë të Partisë Demokratike, Enelejd Alibeaj në ambientet e Kuvendit të Shqipërisë. 

Në një postim në Twitter, Ambasadorja Kim e ka përshkruar diskutimin me Alibeajn si shumë të mirë dhe ka thekuar marrëdhënien e veçantë të SHBA-ve me PD-në.

“Diskutim shumë i mirë sot me ushtruesin e detyrës së kryetarit dhe drejtuesit e grupit parlamentar, Enkelejd Alibeaj për një gamë të gjerë çështjesh. SHBA ka pasur një marrëdhënie të fortë dhe të veçantë me PD që nga themelimi i saj. Ne e vlerësojmë këtë marrëdhënie dhe rolin e domosdoshëm të PD-së për Shqipërinë – shpresojmë që të dyja vetëm të forcohen”, ka shkruar Kim.

Enkelejd Alibeaj ankimon vendimin e gjykatës që njohu kuvendin e Berishës Enkelejd Alibeaj ankimon vendimin e gjykatës që njohu kuvendin e Berishës

“SHBA dhe Shqipëria kanë shumë punë përpara për ta mbajtur Shqipërinë në rrugën e anëtarësimit në BE, demokracisë, ndërtimit të bashkëpunimit në mbrojtje dhe zgjerimin e mundësive të biznesit dhe ekonomik për të gjithë. Le të vazhdojmë së bashku përpara, jo mbrapa!”, ka shtuar Kim.

Takimi i Kim me Alibeajn vjen në një kohë përçarjesh në PD, ku ish-kryetari i partisë, Sali Berisha drejton një grupim që pretendon se është shumicë dhe nuk i njeh strukturat e partisë. /Telegrafi/