Kështu duket renditja për Këpucën e Artë për edicionin 2019/20 – garë e ngushtë mes katër vendeve të para

Bayern Munich ka shkuar në dhjetë pikë diferencë në krye të Bundesligës, pas fitores 5-0 ndaj Fortuna Dusseldorfit të shtunën e kësaj jave.

Duket se asgjë nuk do t’i ndalojë Bavarezët që të fitojnë titullin e tetë me radhë në ligën gjermane, pasi Borussia Dortmundit duket tashmë e dorëzuar.

Bayerni po shkëlqen edhe në këtë edicion fal formës së magjike të Robert Lewandowskit që nuk po ndalet me golat e tij.

Bayern Munich (Foto: Christof Stache/Pool via Getty Images/Guliver)

Polaku shënoi dje edhe dy gola të tjerë, duke shkuar në kuotën e 29 golave në vetëm 27 paraqitje.

Por, si duket tabela e golashënuesve më të mirë në Evropë që garojnë për Këpucën e Artë?

Këpuca e Artë që vlen vetëm për Evropë ka një rregull. Golat në top pesë ligat evropiane vlerësohen me nga dy pikë, ndërsa nga liga gjashtë deri në atë 21, marrin nga 1.5 pikë për gol.

15 | Mohamed Salah | Gola: 16 | Pikët: 32

Mohamed Salah (Foto: Gonzalo Arroyo Moreno/Getty Images/Guliver)

1 | Robert Lewandowski | Gola: 29 | Pikët: 58. /Telegrafi/

Publikohet biseda e gjyqtarit me dhomën e VAR-it për golin ‘fantazmë’ të Lamine Yamal

Bayerni shokon të gjithë me trajnerin i cili do ta drejtojë ekipin sezonin e ardhshëm

Ish-legjenda e Liverpoolit tregon trajnerin favorit për ta zëvendësuar Kloppin

Ancelotti i bën një premtim të madh Arda Gulerit mes pakënaqësive për mungesë minutash

Nga xhirimi i ngadalësuar, duket se shuhen dilemat se a ishte gol apo jo gjuajtja e Yamal

Humbja nga Reali sjell diçka të mirë te Barcelona, Xavi merr vendimin e madh?