LAJMI I FUNDIT:

Kështu duket kombi VIP

Kështu duket kombi VIP

Mercedes V Class e punuar me kujdes, e cila mund të pranojë deri në shtatë persona, fshihet pas emrit Manhart V 350.

I njohur për krijimet e shkëlqyeshme në baza të ndryshme të veturave sportive, kompania gjermane e tuningut Manhart ka vendosur të bëhet pjesë e klubit të kompanive që nuk frikohen nga puna ku roli kryesor i përket furgonave praktike. Një projekt interesant, në realizimin e të cilit ka marrë pjesë edhe kompania e tuningut nga Kalifornia, TopCar, është bazuar në Mercedes V-Klasa në versionin V 300d.

Për furgonin që fshihet pas emrit Manhart V 350 nga TopCar, janë shtuar disa komponente karoserie të reja, ndër të cilat dallohet kapaku i ndryshuar i motorit, ndërsa interesant është dhe difuzori i ajrit i pasmë. Të gjitha elementët e rinj në karoseri janë bërë nga fibra e karbonit.

Pjesa e historisë për V-Klasën e cila është pasuar nga Manhart përfshin përmirësimet në kabinën me tre rreshta të udhëtarëve, e cila fshihet pas xhamave të zëna dhe është mbuluar me materiale cilësore.

Përveç kësaj, në Manhart kanë shtuar një sistem shtesë shpërndarës të peshës VIP me spirancat H&R, me të cilat karroca është afruar në tokë për 25 milimetra shtesë, ndërsa hapësira nën vezën është mbushur me rrufë të re hekuri të zi me vrima 20 inç.

Nuk është harruar as ajo që ndodhet nën kapakun para, sepse fuqia dhe vlera e momentit më të lartë të motorit turbodiesel të katër cilindrit me dy litra të Mercedesit që e lëviz Manhart V 300d me 239 kuaj/fuqi dhe 500 Nm standard janë rritur në 280 kuaj/fuqi dhe 585 Nm.

Në Wuppertal nuk kanë zbuluar të dhëna për performancën e furgonit të pajisur, por nuk ka dyshim se do të jetë më i shpejtë se versioni standarde, i cili arrin deri në 220 km/h dhe shpejton nga 0 në 100 km/h për më pak se 8 sekonda. /Telegrafi/


Në trend Auto

Më shumë
A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

A e dini se për çfarë shërben tapa e derës së veturës, e cila është shumë e rëndësishme?

Auto
Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Mercedes po ndryshon dizajnin - shikoni se si do të duket modeli i ri

Koncepte
Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Fillon shitja e Golfit të ri, ja çfarë ofron

Auto
Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Volkswagen ishte marka më e shitur në Evropë në vitin 2023

Auto
Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Po vijnë semaforët me një ngjyrë tjetër, me ndihmën e inteligjencës artificiale shkencëtarët zbulojnë metodën si të reduktojnë bllokimet dhe konsumin e karburantit

Auto
Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Historia e ideatorit nga Kosova, Qëndrim Thaçi që prodhoi super-makinën shqiptare që do të konkurrojë me Lamborghinin e Ferrarin

Auto
Kalo në kategori