LAJMI I FUNDIT:

Këshilli i Lartë Zgjedhor ka shpallur zyrtarisht Erdoganin si fitues të balotazhit të zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Këshilli i Lartë Zgjedhor ka shpallur zyrtarisht Erdoganin si fitues të balotazhit të zgjedhjeve presidenciale në Turqi

Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë ka shpallur zyrtarisht Rexhep Tajip Erdoganin fitues të balotazhit të zgjedhjeve presidenciale turke me 52.18 për qind të votave.

Reklama

Ahmet Yener, kryetari i këshillit zgjedhor, njoftoi të enjten se rezultatet zyrtare të balotazhit presidencial të 28 majit në kryeqytetin Ankara, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe rezultatet përfundimtare të raundit të dytë të votimit në zgjedhjet presidenciale të mbajtura më 28 maj janë përcjellë në Gazetën Zyrtare për publikim, tha Yener.

Ai shtoi se rezultatet përfundimtare treguan se Rexhep Tajip Erdogan mori 52.18 për qind të votave dhe kreu i opozitës Kemal Kiliçdaroglu mori 47.82 për qind.

Yener gjithashtu vuri në dukje se me përfundimin e procedurës së votimit jashtë shtetit më 24 maj 2023, para ditës së votimit në vend, transfertat janë kryer nga 73 vende, 151 zyra përfaqësuese dhe 16 qendra.

Ai gjithashtu vuri në dukje se ka pasur një shkallë pjesëmarrjeje prej 88.92 për qind brenda vendit dhe 53.80 për qind jashtë vendit.

Norma totale e pjesëmarrjes, duke përfshirë vendore, ndërkombëtare dhe doganore, rezultoi të jetë 87.05 për qind.

Zgjedhjet e 14 majit ishin përfundimtare për parlamentin, por në zgjedhjet presidenciale të njëjtën ditë asnjë kandidat nuk mori 50 për qind të nevojshme për një fitore të plotë, megjithëse presidenti Erdogan kishte avantazhin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Jo njëherë, por dy – tanku ukrainas godet direkt atë rus nga një distancë shumë e vogël

Evropa
Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Pas mosmarrëveshjeve për drithërat, Polonia ndalon furnizimin me armë për Ukrainën

Evropa
Pas armëpushimit në Nagorno-Karabakh, fillojnë negociatat mes përfaqësuesve armenë dhe azer

Pas armëpushimit në Nagorno-Karabakh, fillojnë negociatat mes përfaqësuesve armenë dhe azer

Azia
Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Uji në Hënë krijohet nga një forcë misterioze që vjen nga Toka

Botë
Me tankun e sekuestruar, ukrainasit goditën istikamet e forcave ruse - disa u detyruan të dorëzohen

Me tankun e sekuestruar, ukrainasit goditën istikamet e forcave ruse - disa u detyruan të dorëzohen

Evropa
Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Gjenerali i lartë amerikan tregon sesa për qind të territorit të pushtuar e ka rikthyer Ukraina

Evropa
Kalo në kategori