0Shares

Nëse jeni duke synuar të filloni të humbni peshë, pavarësisht sa shumë kile dëshironi t’i hiqni, Leslie Langevin, nutricionistje e certifikuar, ka ndarë disa këshilla të thjeshta të cilat duhet t’i inkorporoni në përditshmëri për të parë rezultate.

1. Hani më shumë perime

Nënat tona kanë pasur të drejtë, sepse Leslie thotë: “Hani më shumë perime”! Ato kanë pak kalori, dhe gjithashtu shumica prej tyre kanë pak karbohidrate. Përmbajtja e lartë e ujit dhe e tërë përtypja që duhet ta bëni ndihmojnë t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur më shpejt, prandaj në përgjithësi do të hani më pak ushqim, transmeton Telegrafi.

Plus, numri i lartë i fibrave në perime do t’ju ndihmojë të qëndroni të ngopur për periudha më të gjata. Hani perime në çdo shujtë!

2. Hani vetëm kur jeni të uritur

Mund t’ju duket si krejtësisht e vërtetë, por shumicën e rasteve hamë për shkak se e kemi shprehi, ose për shkak se ndihemi të mërzitur. Leslie rekomandon të hani vetëm kur ndieni uri në stomakun tuaj.

3. Pini më shumë ujë

Shpeshherë ndihemi të uritur, kur faktikisht jemi të etur. Nuk është nevoja të pini një bidon ujë, por të paktën tetë gota ujë në ditë. /Telegrafi/

Të Ngjajshme
Shfaq Komentet (0)