LAJMI I FUNDIT:

Këmba e ënjtur së tepërmi e la të palëvizshme për 18 vjet, pas operimit mund të ecë sërish (Foto, +18)

Këmba e ënjtur së tepërmi e la të palëvizshme për 18 vjet, pas operimit mund të ecë sërish (Foto, +18)

Razia Begum nga Sylhet i Bangladeshit, që mbeti e palëvizshme për 18 vjet, si pasojë e këmbës që iu ënjtë aq shumë, tani mund të ecën sërish.

Gjendja e njohur si elefantiada, bëri që këmba e 41-vjeçares të peshoi 60 kilogramë, ndërsa nuk kishte të ardhura të trajtohej, transmeton Telegrafi.


Nëna e dy fëmijëve, të cilës iu kishte sëmurë këmba pas lindjes së fëmijës së dytë, nuk iu ndihmua nga askush, deri para fillimit të këtij vitit, kur bashkëshorti saj postoi një fotografi në rrjetet sociale.

Atë e ftuan një ekip mjekësh në Dhaka, që e trajtuan falas, si dhe u kujdesën që të merrte tretmanët e duhura. Tani që masa e panevojshme është hequr, mund të lëvizë lirshëm, ndërsa po mundohet që të gjejë edhe një punë.

Kjo sëmundje, ka prekur 120 milion njerëz në mënyrë globale, ndërsa është fatale nëse qëllon në stomak dhe nuk trajtohet. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Një grua viziton në spital mikeshën pas lindjes - reagimi i saj do t'ju shkrijë zemrën

Një grua viziton në spital mikeshën pas lindjes - reagimi i saj do t'ju shkrijë zemrën

Fun
Demi i madh po 'shëtiste' në Kroaci, shikoni si e larguan nga rruga

Demi i madh po 'shëtiste' në Kroaci, shikoni si e larguan nga rruga

Fun
Foto të çuditshme dasmash për të cilat është e vështirë të gjesh fjalët e duhura për t’i përshkruar

Foto të çuditshme dasmash për të cilat është e vështirë të gjesh fjalët e duhura për t’i përshkruar

Fun
Mbi 16 milionë pëlqime - loja e këtyre katër çamarrokëve ka pushtuar internetin

Mbi 16 milionë pëlqime - loja e këtyre katër çamarrokëve ka pushtuar internetin

Fun
Prezantueses amerikane i futet miza në gojë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë – detyrohet të vazhdojë moderimin

Prezantueses amerikane i futet miza në gojë gjatë transmetimit të drejtpërdrejtë – detyrohet të vazhdojë moderimin

Fun
Një “vrimë” në qiell i alarmon të gjithë - shkenca shpjegon fenomenin (Foto)

Një “vrimë” në qiell i alarmon të gjithë - shkenca shpjegon fenomenin (Foto)

Kalo në kategori