LAJMI I FUNDIT:

Katër ish-ministrat dhe të tjerët deklarohet plotësisht të pafajshëm për aktakuzën e hidrocentraleve

Katër ish-ministrat dhe të tjerët deklarohet plotësisht të pafajshëm për aktakuzën e hidrocentraleve

Katër ish-ministrat Besim Beqaj, Mimoza Kusari, Dardan Gashi dhe Nenad Rashic si dhe Fëllënza Hoxha dhe Arben Gjuka janë deklaruar, të enjten, të pafajshëm në seancën e parë të shqyrtimit kryesor në rastin e aktakuzës për shitjen e hidrocentraleve.

Reklama

Në këtë seancën e mbajtur në Gjykatën Themelore në Prishtinë me propozimin e të akuzuarve dhe me pajtimin e prokurorit Atdhe Demaj aktakuza u konsiderua e lexuar.

Pasi qe gjykatësi Valon Kurtaj i njoftoi të akuzuarit me pasojat dhe benefitet e pranimit të fajësisë ata të akuzuarit u deklaruan te pafajshëm lidhur me aktakuzën me te cilën i ngarkon prokuroria, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Ish-ministri i Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj tha se absolutisht nuk e pranon fajësinë pasi qe kjo aktakuze bazohet në prova inekzistente.

Njëjtë ka thënë edhe ish-Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë Mimoza Kusari-Lila.

“Nuk e pranoj fajësinë është një aktakuzë e bazuar në hipoteza dhe e paqëndrueshme”, ka thënë Kusari-Lila.

Ish-ministri i Ambientit, Dardan Gashi ka thënë ndihet i pafajshëm.

“Nuk e pranoj natyrisht dhe i bashkëngjitëm kolegëve”, ka thënë Gashi.

Sikurse tre ish-ministrat tjerë është deklaruar edhe Nenad Rashiq, ish-ministër i Punës dhe Mirëqenies Sociale.

“Jo absolutisht jo, unë jam një i akuzuar për një vepër penale për të cilën nuk kam qenë prezent, a është e mundshme nuk e di ju e dini ma mirë”, ka deklaruar Rashic.

Fëllënza Hoxha, zyrtare në Ministrinë e Zhvillimit Ekonomik, ka thënë se nuk ndihet fajtore për akuzat e Prokurorisë.

Edhe ish-Drejtori i KEK-ut, Arben Gjuka ka thënë se nuk e pranon fajin.

Seanca e shqyrtimit kryesor ka rifilluar pasi fillimisht ishte ndalur rryma dhe ishte ndërprerë gjykimi.

Për këtë rast, Besim Beqaj, Mimoza Kusari-Lila, Dardan Gashi dhe Nenad Rashiq, si dhe Fllanza Hoxha e Arben Gjuka po akuzohen nga Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK) se kanë keqpërdorur pozitën e tyre zyrtare, me rastin e privatizimit të distribucionit të shpërndarjes së Korporatës Energjetike të Kosovës./Betimi për Drejtësi/

Në trend Lajme

Më shumë
Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Zgjedhje të reja në katër komunat në veri? Çfarë parasheh Ligji për Vetëqeverisje Lokale

Jehona Hulaj
Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Skenderaj, dy vajza të mitura largohen nga shtëpia dhe përmes telefonit i shkaktojnë dhunë psikike nënës së tyre

Lajme
Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Tri kërkesat e Escobarit dhe Lajçakut për tejkalimin e situatës në veri dhe deklaratat e Kurtit – vazhdojnë takimet

Lajme
“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

“Jemi thellësisht të shqetësuar për situatën në veri”, Lajçak përmend sërish tri kërkesat për Kurtin

Lajme
​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

​Qindra protestues edhe sot para objekteve komunale në veri

Lajme
Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Nis studimi i fizibilitetit për ndërtimin e Digës së Dragaçinës në Suharekë

Lajme
Kalo në kategori