Ky është momenti kur një kamerier hero i shpëton jetën një konsumatori që po mbytej, duke përdorur “manovrën Heimlich”.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Sheakh Rifat, 24 vjeç, u hodh në veprim kur Jake Snelling po përpiqej të merrte frymë dhe kishte shumë vështirësi në restorantin indian në Bangor, Uellsin veriperëndimor.

Konsumatori thuhet se ishte me miqtë kur ai filloi të kishte vështirësi të shkaktuara nga ushqimi në Restorantin Bangor Tandoori të dielën.

Dhe kanë qenë pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë se Sheakh kap Jake rreth belit nga prapa para se të tundte trupin e tij lart, duke zhvendosur një copë ushqimi që ishte bllokuar.

Për fatin e tij të mirë, Jake mirënjohës dhe i lehtësuar më pas u kthye për të përfunduar vaktin e tij me miqtë e tij.

Duke kujtuar incidentin, kamarieri i cili njihet si Rifat tha: “Të them të drejtën ishte një nga momentet më të lumtura të jetës sime”.

“Kur ai u shpëtua, ai erdhi tek unë më përqafoi dhe të gjithë më dhanë një duartrokitje – ishte një ndjenjë e mirë”.

Çdo vit, shumë njerëz vdesin nga mbytja në objekte që pengojnë rrugët e tyre të frymëmarrjes dhe shkaktojnë mbytje.

Mbytja madje është shkaku i katërt kryesor i vdekjeve pa dashje.

Sidoqoftë, ekziston një teknikë e thjeshtë – manovra Heimlich – që mund të përdorni për të ndihmuar në dëbimin e një objekti të bllokuar nga rrugët e frymëmarrjes së një personi tjetër. /Telegrafi/