LAJMI I FUNDIT:

Justin Trudeau thotë se ndalimi i TikTok-ut, atij i solli përfitime shtesë – fëmijët e tij u larguan nga platforma

Justin Trudeau thotë se ndalimi i TikTok-ut, atij i solli përfitime shtesë – fëmijët e tij u larguan nga platforma
Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau (Foto: Dave Chan/Getty Images/Guliver)

Kryeministri kanadez, Justin Trudeau, të premten deklaroi se ai ishte i lumtur me ndalimin e fundit të përdorimit të TikTok, aplikacionit të rrjeteve sociale në pajisjet e lëshuara nga qeveria pasi kjo nënkuptonte se fëmijët e tij nuk mund të hynin më në platformë.

Reklama

Duke folur në një konferencë të përbashkët në Otavë me presidentin amerikan Joe Biden, Trudeau tha: “Shqetësimet tona rreth TikTok kanë të bëjnë me sigurinë dhe qasjen në informacion të cilën mund ta ketë qeveria kineze në telefonat e lëshuara nga qeveria”.

“Është një përfitimin shtesë personal pasi që fëmijët e mi nuk mund ta përdorin më TikTok-un”, shtoi ai ndër të tjera, raporton Reuters, transmeton Telegrafi.

Trudeau, 51 vjeçar, ka 3 fëmijë, 2 prej të cilëve janë adoleshentë. Qeveria e tij njoftoi ndalimin e përdorimit muajin e kaluar, duke thënë se platforma ka një rrezik të “papranueshëm” ndaj privatësisë dhe sigurisë.

“Padyshim që jam i shqetësuar për privatësinë dhe sigurinë e tyre, prandaj më vjen mirë që në telefonat e tyre që u lëshuan nga qeveria, ata nuk kanë më qasje në TikTok”, deklaroi Trudeau.

“Ky ishte një zhgënjim i madh për ta”, tha Justin, duke shtuar se ata ja parashtruan këtë pyetje: “Vërtet kjo vlen edhe për ne, babi?”. /Telegrafi/


Në trend Teknologji

Më shumë
WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

WordPress po bëhet me mjet AI, ku ndihmon përdoruesit për të gjeneruar si dhe për të edituar tekste

Teknologji
Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Apple zbuloi kufjet 'Vision Pro' që do të kushtojnë 3,500 dollarë – a do të jenë ato çfarë njerëzit janë duke kërkuar?

Teknologji
Mësoni më shumë për Shqip.ai, platformën më të kërkuar në Kosovë dhe më gjerë

Mësoni më shumë për Shqip.ai, platformën më të kërkuar në Kosovë dhe më gjerë

Teknologji
Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Sistemi operativ iOS 17 prezantohet në eventin WWDC

Teknologji
Skaneri për zbulimin e armëve me Inteligjencë Artificiale dështoi në detektimin e një thike

Skaneri për zbulimin e armëve me Inteligjencë Artificiale dështoi në detektimin e një thike

Teknologji
iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro kanë mbështetje të dyfishtë eSIM

iPhone 13 dhe iPhone 13 Pro kanë mbështetje të dyfishtë eSIM

Teknologji
Kalo në kategori