LAJMI I FUNDIT:

Japonezët zhvillojnë vaksinën që e bënë njeriun e “pavdekshëm”

Japonezët zhvillojnë vaksinën që e bënë njeriun e “pavdekshëm”

Shkencëtarët në Japoni pretendojnë se kanë bërë një hap para sa i përket jetëgjatësisë së njeriut, pas testimit të suksesshëm të vaksinës kundër qelizave që i kontribuojnë plakjes.

Reklama

Hulumtuesit e Universitetit Juntendo në Tokio, kanë njoftuar se këtë e kanë arritur gjatë hulumtimit laboratorik mbi minjtë, transmeton Telegrafi.

Ata sugjerojnë që kjo vaksinë do të mund të ndikonte pozitivisht në gjendjen shëndetësore dhe të parandalojë procesin e plakjes.

“Mund të presim që vaksina të përdoret kundër aneurizmave, diabetit dhe problemeve tjera shëndetësore që shkaktohen nga plakja”, tha Toru Minamino, profesor në Universitetin Juntendo të Tokios.

Shefi i laboratorit për studimin e kancerit dhe plakjes në Universitetin e Leicesterit, dr. Salvador Macip, theksoi se testet e mëparshme laboratorike në minj kanë treguar se është e mundur të parandalohet përhapja e qelizave të plakjes nga 15 deri në 35 për qind. Megjithatë, ende nuk është përcaktuar se për sa kohë mund të zgjasë kjo jetëgjatësinë.

“Është një çështje shumë interesante për të cilën nuk ka asnjë qëndrim unik. Disa besojnë se ekziston një lloj kufiri sa i përket jetëgjatësisë – supozohet  se janë 130 vjet. Por, disa tjerë besojnë se pavdekësia është akoma e mundur”, shtoi Macip.

Në trend Botë

Më shumë
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika

"Është mirë të jesh në shtëpi", thotë astronauti amerikan i cili qëndroi 371 ditë në hapësirë

Botë
Moska publikon intervistën me admiralin

Moska publikon intervistën me admiralin "e vdekur"

Botë
Kalo në kategori