Jack Grealish dhe tifozi i tij më i madhe, Finlay Fisher, folën me njëri-tjetrin këtë javë, vetëm një ditë pasi anglezi mbajti premtimin e tij.

Reklama

Është një histori që fillon me një letër të ngrohtë dërguar nga Finlay, 11 vjeç, për sulmuesin e Manchester Cityt.

“Do të doja të kishte më shumë njerëz në botë njësoj si ju që i trajtojnë njerëzit me aftësi të kufizuara njësoj si gjithë të tjerët”, shkroi fillimisht Finlay.

“Më gëzon shumë kur shoh që ti, një futbollist i famshëm, e di se si është të jetosh me njerëz me paralizë cerebrale”.

“Ti je heroi im dhe vëllai më i madh i motrës sate. Ëndrra ime është të të takoj dhe të të jap një pesë. Imagjinoni të takoni idhullin tuaj!”, shkruante djaloshi.

Reklama
Reklama

Finlay, i cili është pjesë e Akademisë së Futbollit të Cityt, së shpejti mori një fanellë të firmosur nga Grealish. Në fakt, anglezi shkoi në CFA ku Finlay luan çdo të hënë si pjesë e ekipit të futbollit me aftësi të kufizuara.

Dyshja takohen dhe Jack i thotë Finlay se mund të zgjedhë festimin e tij të ardhshëm të golit.

Finlay thotë se duhet të performojë kërcimin e ‘krimbit’ kur shënon – një lëvizje e popullarizuar nga Scotty 2 Hotty, një mundës i njohur në vitet ’90.

Por pas disa negociatave, Grealish pranon të bëjë një kërcim më të lehtë… dhe ai bëri pikërisht atë kur shënoi kundër Iranit në ndeshjen hapëse të Kupës së Botës të Anglisë të hënën.

Reklama
Reklama

Në intervistën e tij pas ndeshjes, Grealish u pyet se sa do të thoshte kjo për të. “Për këtë bëhet fjalë. “Për mua është thjesht të bësh një festë, por kjo do të thotë bota për të, jam i sigurt”, deklaroi anglezi.

Dhe tani, pasi ia dedikoi festimin e golit Finlay, një Grealish i kënaqur vendosi ta thirrtë të riun në rrjetin social FaceTime në një takim tjetër të shëndetshëm.

Në fillim të telefonatës, Finlay thotë se mendonte se Grealish kishte harruar të performonte kërcimin.

“Për pak shënova javën e kaluar kundër Chelseat. Dhe mendova, do ta bëj për të sonte”, u përgjigj sulmuesi i Cityt.

Reklama

Më poshtë mund ta shihni bisedën e plotë mes Fisher dhe Grealish. Ky gjest i anglezit është për t’u duartrokitur. /Telegrafi/

Reklama