LAJMI I FUNDIT:

Izraeli kufizon hyrjen e myslimanëve në xhaminë al-Aqsa

Izraeli kufizon hyrjen e myslimanëve në xhaminë al-Aqsa

Trupat ushtarake izraelite kanë kufizuar numrin e myslimanëve që marrin pjesë në lutjet e së Premteve në xhaminë al-Aqsa.

Xhamia në Jerusalem është një nga faltoret më të shenjta të Islamit dhe qëndron në një vend të nderuar nga hebrenjtë si Mali i Tempullit, raporton skynews.

Ai ka qenë subjekt i bastisjeve të përsëritura izraelite dhe ka formuar frymëzimin për emrin e operacionit të Hamasit më 7 tetor – i quajtur “Përmbytja e al-Aqsa Flood”.

“Vetëm 3500 njerëz ishin në gjendje të hynin në xhami për të kryer namazin e xhumasë, krahasuar me numrin e zakonshëm prej 50 mijë”, tha një zyrtar i Departamentit të Vakëfit Islam në Jerusalem.

Zyrtarët pretendojnë se ushtria izraelite ka vendosur kufizime të rrepta në vendin e shenjtë që nga 7 tetori.

Ndryshe, al-Aqsa është vendi i tretë më i shenjtë për myslimanët, pas Mekës dhe Medinës. /Telegrafi/


Në trend Botë

Më shumë
Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Komandanti i tyre ishte i acaruar, por as kjo nuk bëri punë – pamje që thuhet se tregojnë se si ushtari i vetëm ukrainas ndaloi dhjetë ushtarë rusë

Botë
Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Zelensky tregon se sa ushtarë ukrainas janë vrarë gjatë luftës së tyre me Rusinë

Botë
Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Serbia me notë proteste pas deklaratës së ministrit të jashtëm kroat për presidentin Vuçiq

Botë
Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Droni rus detyron Baerbock të Gjermanisë të “shkurtojë” vizitën në Ukrainë - menjëherë pas kësaj, pati një alarm për sulm ajror

Botë
Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Objektet misterioze të gjetura brenda një grope në Spanjë dyshohet se nuk janë nga Toka

Botë
Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Në dy vjetorin e pushtimit rus, ukrainasit sulmojnë me dron fabrikën më të madhe të metalurgjisë në Rusi

Evropa
Kalo në kategori