Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ka komentuar situatën e djeshme në Mal të Zi, ku me rastin e shugurimit të kreut të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, priftërinjtë serbë kërkuan “kur ushtria kthehet në Kosovë”.

Berisha përmes një statusi në Facebook, ka shkruar se Kisha serbe është instrument i nacionaklizimit të verbër serb ku me urdhër të presidentit Vuçiq u frynë borive të konfliktit të ri në Ballkan.

“Ajo shfrytëzoi dje ceremoninë e fronezimit të kreut të saj për Malin e Zi epishkopit Joanikije për të bërë thirrje me gojën e këtij të fundit për futjen e ushtrisë pushtuese serbe në Kosovë dhe ndezjen kështu të një konflikti të ri në Ballkan”, ka shkruar Berisha.

Ish-kryeministri ka deklaruar se këto thirrje luftënxitëse janë dëshmi e qartë e politikës që ndjek Aleksandar Vuçiq dhe përdorimit nga ana e tij e të gjitha mjeteve për realizimin e projektit të tij të Serbisë së Madhe.

Priftërinjtë serbë në Mal të Zi kënduan "kur ushtria kthehet në Kosovë", vijnë reagimet e ashpra nga Kosova Priftërinjtë serbë në Mal të Zi kënduan "kur ushtria kthehet në Kosovë", vijnë reagimet e ashpra nga Kosova

Postimi i tij i plotë pa ndërhyrje:

Ushtria ne Kosove!
Thirrja luftenxitese e Kishes serbe!
Miq, Kisha Serbe instrument i nacionalizmit te verber serb me urdher te presidentit te serbomadhise Vuçiç u fryne borive te konfliktit te ri ne Ballkan!
Ajo shfrytezoi dje ceremonine e fronezimit te kreut ri te saj per Malin e Zi epishkopit Joanikije per te bere thirrje me gojen e ketij te fundit per futjen e ushtrise pushtuese serbe ne Kosove dhe ndezjen keshtu te nje konflikti te ri ne Ballkan. Keto thirrje luftenxitese jane deshmi e qarte e politikes se Serbomadhise qe ndjek Aleksander Vuçiç dhe perdorimit nga ana e tij e te gjitha mjeteve per realizimin e projektit te tij te Serbise se Madhe.
Keto thirrje Vuçiç me zedhenesit e tij te zi qe perdorin librin e shenjte si Kallash i leshon ne nje kohe kur ka rrethuar Kosoven me klika shqiptare dhe shqiptaro-maqedonase me ne krye vasalet e tij Zografi Bis Zaev.
Keto thirrje kushtrim lufte jane jehone e deklaratave te qarqeve ultarnacionaliste serbe te nxitura nga vet Vuçiç se pas Afganistanit radhen e ka Kosova.
Me keto thirrje te Kishes luftedashese serbe Presidenti i serbomadhise Aleksander Vuçiç kerkon te diktoje ne procesin e negociatave ne Bruksel.
Keto thirrje jane kembane e vertet alarmi per shqiptaret ne Kosove dhe kudo qe jane te ngrihen ne nivelin e vetdijes kombetare ndaj rrezikut qe kercenon kombin tone dhe Kosoven nga serbomadhi Vuçić dhe argatet e tij Zografi bis dhe Zoran Zaev.
Me kete rast i bej thirrje Natos dhe komunitetit nderkombetar te nisin nje minute e me pare proceduren e dergimit ne gjykaten e Hages te frymezuesit te genocidit serb ne Bosnje dhe Kosove ish Geobelsit te Milloshviçit dhe mekembesit te Sheshelit, Aleksander Vuçiç.
ps: ketu keni Videon e thirrjeve luftenxitese te zedhenesit te Vuçiçit me veladon ne Manasitirin e Cetines. /Telegrafi/