LAJMI I FUNDIT:

Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore

Ish-komandanti i NATO-s: Nëse admirali rus Sokolov është i vdekur, është oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore
Reklama

Ukraina ka njoftuar se në një sulm raketor mbi komandën e flotës ruse të Detit të Zi në Krimenë e pushtuar, është vrarë komandanti i kësaj flote.

Siç raporton NBC News, komandanti i flotës së Detit të Zi është admirali Viktor Sokolov, transmeton Telegrafi.


Raportohet se forcat për operacione speciale të Ukrainës kanë njoftuar në Telegram se në sulmin mbi komandën e flotës ruse në Sevastopol të Krimesë, ka pasur “dhjetëra të vdekur dhe plagosur, përfshirë eprorë të lartë të flotës ruse”.

Në njoftim thuhej se operacioni është quajtur “kurthi i gaforres” dhe se është kryer “në kohë dhe me saktësi”.

Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi
Lexo po ashtu Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi

Anton Gerashchenko, këshilltar i ministri të Brendshëm ukrainas, ka njoftuar sot duke u thirrur në informacione të forcave për operacione speciale, se në sulmin raketor mbi komandën e flotës ruse në Detin e Zi, është vrarë komandant admiral Viktor Sokolov.

Sipas të njëjtit, përveç Sokolovit janë vrarë edhe 34 oficerë tjerë të lartë rusë dhe 105 tjerë janë plagosur.

NBC News raporton se gjatë vikendit të kaluar analistët që përcjellin luftën në Ukrainë kanë folur për vrasjen e Sokolovit.

E vrasjen e Sokolovit e ka komentuar edhe admirali amerikan James Stavridis, ish-komandanti suprem i forcave të NATO-s, i cili tani është analisti kryesor i NBC News për çështjet e sigurisë ndërkombëtare.

Nëse kjo është e vërtetë (që Sokolov u vra), do të ishte oficeri më i lartë i marinës ruse i vrarë në luftime që nga Lufta e Dytë Botërore”, tha Stavridis në një postim në rrjetin social X. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se pse Rusia është izoluar dhe sanksionuar

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
Kalo në kategori