LAJMI I FUNDIT:

Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi

Ukraina pretendon se ka vrarë komandantin e flotës ruse të Detit të Zi
Reklama

Anton Gerashchenko, këshilltar i ministrit të Brendshëm ukrainas, ka njoftuar se forcat ukrainase për operacione speciale në një sulm raketor mbi komandën e flotës ruse të Detit të Zi në Sevastopol në Krime, ka vrarë komandant admiral Viktro Sokolov.

Sipas Gerashchenkos, pranë Sokolovit kanë pësuar edhe 34 oficerë e tjerë rusë dhe mbi 105 tjerë janë plagosur, transmeton Telegrafi.


“Ndërtesa (komanda e flotës së Detit të Zi) nuk ka mundësi të rinovohet”, ka njoftuar në rrjetin social X Geashchenko, duke theksuar se është shkatërruar nga forcat për operacione speciale të Ukrainës.

Është një kajak me një granatëhedhës – njihuni me ‘armën’ tjetër që mund të jetë ndryshimi i lojës në Ukrainë
Lexo po ashtu Është një kajak me një granatëhedhës – njihuni me ‘armën’ tjetër që mund të jetë ndryshimi i lojës në Ukrainë

Admirali Sokolov ishte oficeri më i lartë që u vra nga fillimi i luftës në Ukrainë – pra nga shkurti i vitit të kaluar.

BBC të premten njoftoi se sulmi është kryer gjatë një takimi që kishin eprorët e lartë të flotës ruse, kurse ushtria ukrainase ka konfirmuar se në këtë sulm ka pasur të vdekur dhe plagosur.

Rusia të njëjtën ditë ka njoftuar se një marinar është zhdukur pas këtij sulmi. E si kundërpërgjigje ndaj këtij sulmi, rusët kanë kryer sulme me raketa dhe dronë në portin e Odesas, ku si pasojë një grua humbi jetën e infrastruktura e portit është dëmtuar rëndë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

“Bëra gjashtë amputime brenda një nate”: Mjeku londinez kujton tmerret që pa për 43 ditë në Gaza

Botë
Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Kush janë grupet e armatosura militante në Gaza?

Botë
'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

'Situatë shumë e rëndë': Dhjetë vende evropiane rrisin praninë ushtarake në Detin Baltik, përmes një klauzole të aktivizuar për herë të parë

Evropa
Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Hamasi ka një kërkesë për Elon Musk, pas vizitës së këtij të fundit në Izrael

Botë
Kalo në kategori