LAJMI I FUNDIT:

Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Ish-inxhinieri i agjencisë hapësinore NASA dhe sot YouTuber, Mark Rober, kreu një eksperiment interesant në Bahama.

Në shoqërinë e biologut dhe zhytësit me përvojë Luka Tipla, ai vendosi të kontrollojë nëse peshkaqenët vërtet i tërheq gjaku.


Ai lëshoi rreth 15 pika të gjakut në ujë, por pas një ore ai nuk vuri re asnjë peshkaqen. Më pas ai foli për rrëzimin e mitit se ata janë “vrasës të pamëshirshëm që çmenden nëse nuhasin gjak brenda një kilometri”.

Një vit më vonë, ai u kthye në të njëjtin vend. Këtë herë, ai e krahasoi reagimin me gjakun e peshkut të ëmbël dhe të lopës, të cilët shërbyen si zëvendësues për gjakun e njeriut.

Rreth 134 grabitqarë detarë reaguan ndaj gjakut të peshkut, ndaj ka ardhur momenti për “finalen e madhe”, raporton LadBible.

Roberti zbriti në kafazin metalik dhe derdhi lëngun e peshkut të kuq rreth vetes, duke pritur ardhjen e peshkaqenëve. Ai priste një reagim, por jo në këtë masë.

Ai u frikësua kur bishat filluan të rrotulloheshin rreth tij dhe njëra arriti të fuste kokën nëpër hekura.

“Shikoni ata dhëmbë. Ai dëshiron të më hajë”, tha ai.

Ish-inxhinieri i NASA-s e gjeti veten në më shumë telashe kur do të dilte nga kafazi, ndaj njëri prej zhytësve iu desh të reagonte.

“Njerëzit zakonisht janë grabitqarë dhe tani e ndjeva se çfarë do të thotë të jesh pre”, përshkroi ai përvojën e tij. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si po arrijnë dronët ukrainas të hedhin me saktësi granatat e dorës në tanket ruse?

Si po arrijnë dronët ukrainas të hedhin me saktësi granatat e dorës në tanket ruse?

Evropa
Vuçiq kërcënon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Vuçiq kërcënon dhe ofendon Malin e Zi: Të enjten do të shohim kë e kemi miq

Serbia
Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Vetëm dy vende do të mbijetonin pas apokalipsit bërthamor - çka do t'i shpëtonte këto shtete

Botë
Përplasen dy anije në lumin Danub në Hungari – humbin jetën dy persona dhe pesë tjerë zhduken

Përplasen dy anije në lumin Danub në Hungari – humbin jetën dy persona dhe pesë tjerë zhduken

Evropa
Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Ukraina realizon një nga sulmet më të mëdha me dronë brenda Rusisë

Evropa
Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Hyn në fuqi ligji i ri i Ukrainës për mobilizim

Botë
Kalo në kategori