LAJMI I FUNDIT:

Ish-agjenti i CIA-s kishte droguar dhe përdhunuar gjatë misioneve, autoritetet i gjetën video të femrave të zhveshura dhe pa ndjenja

Ish-agjenti i CIA-s kishte droguar dhe përdhunuar gjatë misioneve, autoritetet i gjetën video të femrave të zhveshura dhe pa ndjenja

Një ish-agjent i CIA-s, i akuzuar për drogë dhe abuzim seksual të të paktën 20 grave gjatë detyrave të ndryshme jashtë vendit, u deklarua fajtor dje në një gjykatë në Uashington për të gjitha akuzat për abuzim seksual, të cilat mund ta kishin dërguar në burg për 30 vjet.

Brian Jeffrey Raymond, 47 vjeç, mbajti gati 500 video dhe fotografi që ai bëri me gra të zhveshura dhe pa ndjenja, duke përfshirë shumë në të cilat ai mund të shihet duke hapur qepallat e tyre dhe duke i prekur ato, thanë prokurorët, transmeton Telegrafi.

Imazhet datojnë nga viti 2006 dhe ndjekin një pjesë të madhe të karrierës së Raymond, me viktima në Meksikë, Peru dhe vende të tjera, shkruan AP.


AP zbuloi se të paktën 20 gra janë paraqitur për t’u treguar autoriteteve dhe Kongresit për sulmet seksuale, prekjet e padëshiruara dhe ato që ato thonë se ishin përpjekjet e CIA-s për t’i heshtur ato.

Një praktikant i CIA-s u dënua për sulm në gusht, pasi ai mbështolli një shall në qafën e një kolegeje, dhe u përpoq ta puthte atë në selinë e agjencisë Langley.

CIA dënoi publikisht krimet e Raymond-it, e drejtori i CIA-s Ëilliam Burns në maj nisi një sërë reformash për të përmirësuar kërkesat, për të mbështetur viktimat dhe për të disiplinuar më shpejt ata që përfshiheshin në sjellje të pahijshme.

“Siç tregon ky rast, ne jemi të përkushtuar të punojmë me forcat e zbatimit të ligjit për të siguruar që drejtësia të vihet në vend”, tha CIA në një deklaratë.

“Përveç kësaj, ne i marrim shumë seriozisht të gjitha akuzat për sulme apo ngacmime seksuale dhe kemi ndërmarrë hapa të rëndësishëm për të siguruar një mjedis gjithëpërfshirës për fuqinë tonë punëtore”, u theksua në kumtesë.

Avokati mbrojtës i Raymond nuk iu përgjigj kërkesave për koment.

Prokurorët e përshkruan 47-vjeçarin Raymond si një grabitqar seksual me përvojë, i cili mbante një listë të detajuar të viktimave të mundshme të organizuara sipas emrit, përkatësisë etnike dhe shënimeve mbi karakteristikat e tyre fizike.

Duke kontrolluar pajisjet e tij, hetuesit gjetën një histori inkriminuese kërkimi në internet për terma të tillë si “Ambien dhe alkool dhe të heshtin” dhe “vodka dhe valium”.

Në një email në barnatoren online, Raymond shkroi: “Mirëdita, a keni hidrat kloral për pagjumësinë”.

Kur u arrestua tre vjet më parë, Raymond ishte vendosur në Mexico City, ku takoi gra në aplikacionet e takimeve dhe i ftoi në apartamentin e tij të marrë me qira nga ambasada për pije.

Që Raymond është një grabitqar u zbulua vetëm në vitin 2020, pasi një grua e zhveshur, të cilën ish-agjenti e takoi në Tinder, bërtiti për ndihmë nga ballkoni i tij në San Diego.

Për shkak të kësaj, një fqinj i shqetësuar thirri policinë. Hetuesit kontrolluan pajisjet elektronike të Raymond dhe filluan identifikimin e viktimave, të cilat të gjitha përshkruan se kishin përjetuar një formë të humbjes së kujtesës gjatë kohës së tyre me të. Prokurorët synuan të thërrisnin deri në 14 viktima të supozuara gjatë gjyqit.

Raymond tërhoqi pranimin e mëparshëm të fajësisë në këtë rast vitin e kaluar, pasi sfidoi me sukses pranueshmërinë e disa fotografive që një gjyqtar vendosi se ishin marrë në mënyrë të paligjshme nga telefonat e tij celularë, pasi agjentët e detyruan të hiqte dorë nga fjalëkalimi.

Megjithatë, imazhe të tjera të ruajtura në llogarinë iCloud të Raymond u pranuan si prova.

Raymond u deklarua fajtor për katër nga 25 pikat e aktakuzës, duke përfshirë sulmin seksual, detyrimin dhe transportin e materialeve të turpshme. Ish-agjenti do të dënohet në shtator dhe përballet me 24 deri në 30 vite burg. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Trump jep intervistën e parë pas atentatit

Trump jep intervistën e parë pas atentatit

Botë
A mund t'i hiqet Hungarisë, Presidenca e Këshillit të BE-së?

A mund t'i hiqet Hungarisë, Presidenca e Këshillit të BE-së?

Evropa
Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur

Menaxheri i fushatës së Trump zbulon pse ish-presidenti lëvizi kokën përpara se plumbi i personit të armatosur "t'i çante" veshin

Amerika
Laboratorët sekretë në të gjithë Ukrainën po ndërtojnë 'ushtrinë robotike' për të luftuar kundër Rusisë

Laboratorët sekretë në të gjithë Ukrainën po ndërtojnë 'ushtrinë robotike' për të luftuar kundër Rusisë

Botë
Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Kush ishte personi i armatosur që tentoi të vriste Donald Trumpin?

Amerika
Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Shqiptaro-amerikani Vatan Cana, dëshmitar në sulmin ndaj ish-presidentit Trump - tregon si ndodhi ngjarja

Amerika
Kalo në kategori